Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Organár z Bytčice: Na Vianoce sa má aj organ radovať, nie plakať

Alois Vojtek z Bytčice je organár i organista. Vianoce sú pre neho hektické. Kým z kostolov zaznie Tichá noc, treba organy opraviť i naladiť.

Organ je zložitý systém, ktorý si vyžaduje údržbu. Organ je zložitý systém, ktorý si vyžaduje údržbu. (Zdroj: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ/ARCHÍV SME)

ŽILINA. Pre mnohých je to umelecký vrchol Vianoc. Keď na polnočnej omši zaznejú z chóra len pri svetle sviečok jemné tóny piesne Tichá noc, svätá noc, po tele behajú zimomriavky. Najznámejšia koleda, ktorá sa spieva v tristo rôznych jazykoch a dialektoch, pritom svojmu vzniku vďačí náhode. A pokazenému organu.

Presne pred dvesto rokmi 24. decembra 1818 vbehol do fary tirolskej obce Oberndorf blízko Salzburgu učiteľ a príležitostný organista Franz Xaver Gruber. Miestny farár Joseph Mohr si práve pripravoval kázeň, keď sa od vystrašeného Grubera dozvedel, že polnočná omša je ohrozená. V kostole svätého Mikuláša je nefunkčný organ. Nástroj už dávno potreboval poriadnu opravu. Skazu dokonali myši, ktoré sa pustili do mecha.

Skryť Vypnúť reklamu

Na opravu poškodeného nástroja už nezostával čas. Slávnostná polnočná omša však nesmela zostať bez hudby. Mladý pomocný kňaz zo Salzburgu Joseph Mohr si spomenul, že už dva roky schováva v zásuvke báseň so šiestimi slohami.

Prečítajte si tiež: Mešťania predávali Žilinčanom haringy z Baltu, cudzokrajný tovar, ale aj sladké figy Čítajte 

Nepríjemnú situáciu pred Vianocami pomohol vyriešiť učiteľ Franz Xaver Gruber. Text narýchlo zhudobnil a výslednú pieseň obaja spoločne predstavili v kostole svätého Mikuláša v Oberndorfe.

Namiesto božského organu použili pri premiére gitaru, ktorá v tom čase patrila akurát tak do krčiem. Možno aj preto prvé predstavenie piesne, ktorá je dnes zapísaná v zozname UNESCO, zanechalo medzi veriacimi veľký dojem. Pôsobivá melódia sa vryla všetkým do pamäte a mohla sa šíriť ďalej. Tak aspoň vraví legenda.

Keď úradujú myši

Hoci príbeh o myšiach, ktoré si pochutnávali v predvečer Vianoc na mechu oberdorfského organu zrejme je len ľudovým prikrášlením vzniku koledy Tichá noc, organár Alois Vojtek z Bytčice pri Žiline nevylučuje, že to pred dvesto rokmi pod Alpami mohlo byť takto. Úpravám a údržbe organov sa venuje od mladosti a na chóroch kostolov už videl všeličo.

Skryť Vypnúť reklamu

„Stane sa, že v organe úradujú myši. Napríklad v prípade jedného organu po generálnej oprave, ktorú sme robili v lete. Pred Vianocami volá pán farár, že nezapínajú registre. Chtiac-nechtiac vybrali sme sa na východ, až za Prešov. Veď je to novo spravené, tak čo? No a prekvapenie bolo nielen pre nás, ale aj pre domácich. Nové plastové rúrky nikde a v rohu pod mechom kopa od myší a aj chýbajúce rúrky, pravda už v inom stave,“ vyberá jeden zo zážitkov päťdesiatdva ročný majster a pridáva aj ďalší príbeh.

„Na Záhorí sme robili opravu a pod pedálovou klaviatúrou, na drevených tiahlach veľká kopa nanosených kúskov sena, papiera, látky a podobne. Kolega ju zobral a v nej celkom maličké a ešte ružové malé myšky.“

Organár tvrdí, že v zložitom systéme kráľovského nástroja sa nájdu aj netopiere alebo vo veľkých píšťalách vtáčatá, ktoré keď spadnú dole, nemajú šancu vyletieť. No ešte väčšie škody, ako myši, narobí hmyz. Často slúžia píšťaly ako úkryt muchám i lienkam.

Skryť Vypnúť reklamu

„Neuveríte, ale často si ich musíme pozametať, aby sa dalo vôbec dostať tam, kam potrebujete. No a mole, tie sú doslova pohromou, zožerú filc, kožené časti a už je dohrané. A to najhoršie je drevokazný hmyz, červotoč. Ten je skoro všade,“ hovorí o patáliách najväčšieho a najzložitejšieho hudobného nástroja Alois Vojtek.

Pravidelná údržba

Organ je veľmi kompikovaný systém. Priemerný organ má okolo dvetisíc píšťal. Môžu mať pár milimetrov, ale i päť metrov. Mnohé nie sú navonok viditeľné. Okrem toho desiatky registrov, vzdušnice, mechy, čerpadlá vzduchu, traktúra, hrací stôl.

Organár Alois Vojtek upozorňuje, že organ je zložitý stroj, ktorý potrebuje pravidelnú údržbu. A za to sa odvďačí spoľahlivosťou a pekným zvukom. Spolu so svojim synom, zaťom a ďalším spolupracovníkom robia jednoduché i generálne opravy. Niekedy sa pri organe zdržia deň, inokedy je roboty ako na kostole a jednému nástroju sa venujú aj viac ako pol roka.

Na nedostatok práce sa nemôžu sťažovať. Mnohé sú v katastrofálnom stave. Niekedy je umenie si za organ vôbec sadnúť a nieto na ňom ešte hrať. Stav píšťalového fondu, klaviatúr, hracieho stola je veľakrát nedôstojný pre nástroj používaný pri bohoslužbe. A o zvukovej stránke sa nedá ani len hovoriť.

„Mnohé sú v žalostnom stave, veľa je ich dobrých. Sú nástroje, ktoré neboli opravované desaťročia, nikto sa ich nedotkol a fungujú. A máte nástroje, ktoré sa opravujú, opravujú a opravujú. No a nehrajú,“ hovorí o svojich skúsenostiach Alois Vojtek.

Pre tento honosný nástroj platí to, čo aj pre iné stroje. Pravidelná údržba vyjde lacnejšie ako oprava zanedbaného stavu. Je zárukou toho, že organ bude v dobrej kondícii denne a nestíchne práve vtedy, keď je najviac potrebný.

„Urobiť môžete iba toľko, koľko prostriedkov je k dispozícii. Veľakrát by bolo treba urobiť viac, ale... Treba si uvedomiť, že všetko sa financuje z milodarov veriacich, niekedy prispeje malou časťou obec. Pár projektov z rôznych grantov je zanedbateľných. Väčšinou sa organ opraví, naladí a máme roky pokoj. Až zas príde ten okamih, že "treba čosi robiť". Ale aby som bol objektívny, sú aj také nástroje, ktoré sa udržiavajú pravidelne. No a je to lacnejšie, aj keď to mnohí nechápu,“ upozorňuje.

Z Nemecka na Slovensko

Svoju sezónu majú organári práve pred Vianocami. Vtedy je najviac práce. Farnosti sa chcú blysnúť vynoveným a naladeným nástrojom s dobrým zvukom. „Organy by mali byť naladené a pripravené stále, veď sú to nástroje sprevádzajúce bohoslužby a je jedno v akej cirkvi. No Vianoce sú sviatkami, keď idú do kostola celé rodiny oslavovať príchod, narodenie Spasiteľa a radujeme sa, spievame koledy. A čakáme, že aj organ sa bude radovať a nie plakať.“

Partia organárov okolo Aloisa Vojteka organy nielen opravuje, ale dokážu postaviť aj pôvodné nástroje na novom mieste. Organy, ktoré kedysi slúžili v nemeckých kostoloch, zachraňuje a dáva im nový život.

„Keďže mám kontakty v Nemecku, kde to funguje tak, ako u nás, teda vidiek vymiera a mladí odchádzajú do miest, mám možnosť zohnať organy z farností, ktoré rozpredávajú svoj majetok, teda aj organy. Takto sme zohnali organ viacerým farnostiam a cirkevným zborom na Slovensku. Napríklad Oščadnica, Korňa, Solčany, Iľanovo. Organ vtedy rozoberieme, zabalíme, dovezieme na Slovensko, kompletne zrekonštruujeme a postavíme na novom mieste.“

Organista

Alois Vojtek je nielen organár, ale aj organista. Cez pracovné dni nástroje opravuje, cez víkendy relaxuje za klaviatúrou. Pozná tak nielen technickú štruktúru nástroja, ale vníma aj jeho umeleckú hodnotu. Sám tvrdí, že to nie je bežné, ale určite pre remeslo obohacujúce.

Ako organista pôsobí u Saleziánov v Žiline. Aby toho nebolo málo, vedie aj spevácky zbor Schóla Sedembolestnej v kostole na sídlisku Vlčince. Najskôr odohrá tri omše u Saleziánov a potom sa sťahuje na Vlčince za zborom. Počas Vianoc sa preto musí obracať.

„Je to hektické obdobie, veď sviatky nasledujú jeden za druhým od Štedrého dňa až do Troch kráľov. Ale je to zároveň aj obdobie, keď môžete rozdať najviac radosti. Keď po omši prídu neznámi ľudia a poďakujú, to je to, čo vám nikto nevezme,“ vyznáva sa organár a organista v jednej osobe.

Dvestoročná koleda Tichá noc, svätá noc bude počas Vianoc znieť z každého chrámu, kostola i kaplnky. Nemá už niekedy tohto vianočného hitu Alois Vojtek dosť? „Viete, ak hráte za dva dni sedem omší a na každej chcú Tichú noc, tak... Ale vážne, je to krásna koleda. Ale naše slovenské koledy sú krásne všetky. Škoda, že v rozhlase prestávajú znieť, ak tak dve, tri dokola. A v kostole sa hráva tiež málo z praktických dôvodov. Ale stačí aby ste zahrali čo len jednu v Nemecku a sú unesení, aké krásne koledy máme,“ pripomína odborník na organy.

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 2. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 3. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 4. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 6. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 7. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 8. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 9. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 10. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 1. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 2. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 3. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 4. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 5. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 6. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 7. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 8. Zabúdať na transferovú dokumentáciu sa firmám nevypláca
 9. Slávnostné vianočné outfity pre celú rodinu
 10. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 11 773
 2. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 11 250
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 432
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 468
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 463
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 362
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 4 507
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 636
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 920
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 105

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Proboha, ty bereš viagru?
 2. Martin Pilnik: Najhorší sú tí, čo nevediac čo s načatým večerom, idú vyrábať protipandemické opatrenia, aby zachránili svet
 3. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 4. Martin Greguš: Mzdy učiteľov v roku 2022. Prečo chcú štrajkovať???
 5. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 7. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 8. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 211
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 304
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 059
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 028
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 896
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 720
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 450
 8. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť 2 801
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Tipy na vianočné darčeky na poslednú chvíľu pre celú rodinu


9 h

Práve v dobe, keď trávime doma viac času než obvykle, sú spoločenské hry jednou zo skvelých možností, ako sa zabaviť.


16 h
Jakub Beháň je dlhoročnou oporou Strečna. Aj napriek tomu, že mužstvu jesenná časť nevyšla, kapitán 12. celku tabuľky zvíťazil v našej ankete o najlepšieho záložníka.

Som milo prekvapený, hovorí na margo víťazstva v ankete najlepší záložník V. ligy.


17 h

Za jedenásť mesiacov prišlo na svet už 1 754 detí.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nemocnici končia pre covid aj deti.


21 h

Mladého muža pritlačil pracovný stroj, zraneniam podľahol.


7. dec

Po Vianociach zatvoria všetky neesenciálne obchody vrátane predajní obuvi a domácich potrieb.


7. dec

Stredisko chce zvýhodniť návštevníkov, ktorí využijú bezplatnú hromadnú dopravu.


22 h

Blogy SME

 1. Jan Pražák: Proboha, ty bereš viagru?
 2. Martin Pilnik: Najhorší sú tí, čo nevediac čo s načatým večerom, idú vyrábať protipandemické opatrenia, aby zachránili svet
 3. Radovan Kazda: Demagógovia typu Blaha zanechávajú horšiu smršť než nepravdivé informácie
 4. Martin Greguš: Mzdy učiteľov v roku 2022. Prečo chcú štrajkovať???
 5. Vlasta Žampová: Ladislav Bašternák a Boris Kollár
 6. Tereza Krajčová: Anglický denník: 19. Postoj, chvíľa, si taká krásna…
 7. Nicholas Wintzler: EP - Kde je koniec radu
 8. Marian Nanias: Jadrová energia – Najväčší omyl Angely Merkel.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 7 211
 2. Mišo Šesták: V duši sedliaka žije pohanský duch 5 304
 3. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia 4 059
 4. Martin Sukupčák: Máme sprostý národ, teda aspoň značnú časť. 4 028
 5. Vanda Tuchyňová: "Spod zadku“ nám berú vlastné pozemky, rozoberajú majetok Žiliny a mesto sa len prizerá ! 3 896
 6. Věra Tepličková: Je Igor nenormálny, alebo si iba vychutnávame dôsledky rozhodnutí primitívneho národa? 3 720
 7. Zuzanna Zittová: Zomrel nezničiteľný 3 450
 8. Pavel Dvořák: Wuhan by ste mali chcieť navštíviť 2 801
 1. Pavol Koprda: Zas to dopadlo tak, že deti sú doma. Pripravili sme online súťaž, ktorá deťom ukáže krásu matematiky!
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 4. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 8. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu