TERCHOVÁ. Konský vozový sprievod sa v nedeľu 5. augusta uskutoční na medzinárodnom folklórnom festivale Jánošíkove dni v Terchovej po päťdesiatykrát.
Podľa šéfdramaturga festivalu Petra Cabadaja mal oficiálne premiéru 18. augusta 1968 počas šiesteho ročníka Jánošíkových dní.
"Ťaživé čierne mračná, ktoré v tú nedeľu viseli nad Terchovou celý deň, akoby boli predzvesťou niečoho fatálneho až tragického. A o tri dni to prišlo - 21. augusta 1968 polmiliónová armáda vojsk Varšavskej zmluvy vstúpila na územie Československej socialistickej republiky. Takže konský vozový sprievod Jánošíkových dní bol poslednou akciou, ktorá sa uskutočnila ešte v období Pražskej jari alebo reformného procesu, ktorý bol vždy spojený s osobnosťou Alexandra Dubčeka. Aj takto vnímame konský vozový sprievod a iniciatívu jeho zakladateľov - Mira Križa, Mira Staňa, Vlada Marunu, Jožka Sermeka," povedal Cabadaj.

Pripomenul, že zakladatelia konského vozového sprievodu za to tvrdo zaplatili.
"Po roku 1968 boli vygumovaní nielen z Jánošíkových dní, ale, žiaľbohu, aj z kultúrnej mapy obce Terchová. Tento rok to napravíme - dostanú cenu obce Terchová za to, že položili základy niečoho, čo Terchovú preslávilo široko-ďaleko," zdôraznil šéfdramaturg Jánošíkových dní.
Výročie konského vozového sprievodu pripomenie aj výstava "A veru pošibaj koníčka ve voze...!", ktorá vo štvrtok 2. augusta oficiálne otvorí 56. ročník Jánošíkových dní v Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline.
"Kôň voľakedy sprevádzal človeka doslovne od kolísky až po hrob. Na všetkých základných životných staniciach. Či už to bolo narodenie, prvé sväté prijímanie, odchod do školy, kostola, k lekárovi, nákup potravín, až po poslednú cestu na cintorín. Treba vzdať úctu ľuďom, ktorí vozový sprievod zakladali. Že dokázali zhutniť kolobeh ľudského života do silnej myšlienky, zvanej konský vozový sprievod," podotkol šéfdramaturg Jánošíkových dní.

Pôvodný názov konského vozového sprievodu - Jánošík, Jánošík, kde je tvoj palošík (s podtitulom Krojovaný sprievod mladých i starých z Terchovej a okolia na vozoch do Vrátnej) sa používal dva roky.
"Najčastejším názvom v 70. rokoch bol Popod Grúň, popod Grúň - sprievod krojovaných družín na vozoch z Terchovej do Vrátnej. Počas 80. rokov dominoval názov Hore Tiesňavami - tradičný vozový sprievod krojovaných družín z Terchovej do Vrátnej. Takmer dvadsať rokov (1970 - 1989) podujatie štartovalo vždy v príslušnú nedeľu o 10. hodine po kladení vencov k pamätníku obetí druhej svetovej vojny v Terchovej," uviedol šéfdramaturg Jánošíkových dní.
Súčasný názov "A veru pošibaj koníčka ve voze!" používajú organizátori festivalu nepretržite od leta 1989. "Pestrofarebná hrajúca a spievajúca riava sa spred obecného úradu dáva do pohybu v záverečný festivalový deň po skončení svätej omše za nositeľov ľudových tradícií v Kostole svätých Cyrila a Metoda v Terchovej. Jednotliví furmani sa s muzikantmi na vozoch nakoniec spoločne predstavia na pódiu v areáli pod sochou Juraja Jánošíka," uzavrel Cabadaj.