Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Stanica Záriečie

Stanica Žilina-Záriečie

Závodská cesta 3/2844

010 01 Žilina

Popis

Rekonštrukciu budovy iniciovalo občianske združenie Truc sphérique v lete 2003 a v septembri 2003 sa uskutočnil medzinárodný otvárací projekt Cesta do Stanice, ktorý odštartoval organizovanie množstva aktivít v tomto priestore a jeho okolí. Krstnou mamou Stanice je Magda Vášáryová. Ročne sa tu organizuje viac ako 200 kultúrnych aktivít pre verejnosť, ktoré navštívi viac ako 20 000 divákov.

V roku 2004 Stanica získala výročnú cenu Enlargement of Mind od European Cultural Foundation v Amsterdame.

Program Stanice tvoria festivaly, predstavenia, koncerty, premietania, výstavy, workshopy, rezidenčné programy pre mladých umelcov, kaviareň atď. Stanica slúži stále ako čakáreň pre cestujúcich na trase Žilina - Rajec. Výsledkom je spojenie kultúrnych, vzdelávacích a spoločenských aktivít s priestorom pre verejnosť.

Stanica patrí do medzinárodnej siete nezávislých kultúrnych inštitúcií Trans Europe Halles, ktoré fungujú na báze občianskych iniciatív revitalizujúcich prázdne industriálne objekty na priestory pre umenie a kultúrno-sociálne aktivity. Na Slovensku je Stanica spoluzakladateľom Antény - siete pre nezávislú kultúru.

V r. 2006 pribudol pri Stanici park s rozlohou 2 ha a na rovnakom dobrovoľníckom princípe bola pri Stanici pod nadjazdom postavená nová divadelná a koncertná sála S2 z 3000 debničiek od piva a zo slamených balíkov máčaných v zmesi hliny a vody. Ide o prvý dom zo slamy pre verejné účely na Slovensku.

Aktuálne hráme

Stanica Záriečie na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne