Piatok, 18. október, 2019 | Meniny má Lukáš

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Hudba Sveta II.

Kde a kedy ?

14/04 ŠTVRTOK 19.00 - 22.00 veľká sála  

Popis

V prvý deň festivalu Hudba sveta v Mestskom divadle Žilina vystúpi maďarská dvojica Erika Kertész & David Reschofsky, v súčasnosti žijúcej v Amsterdame. Toto netradičné gitarovo-vokálne duo je charakteristické odvážnym využívaním experimentálnych prvkov a efektov, akými sú napríklad šumenie bublinkujúcej vody alebo šuchot obalov od cukríkov.

Predstaví sa tiež oceňovaná folková formácia Čači Vorba z Poľska. Skupina vychádza z vplyvov rómskej, karpatskej či balkánskej ľudovej hudby a počas deviatich rokov svojej existencie odohrala viac ako 400 úspešných koncertov v devätnástich krajinách sveta. O ich úspechu svedčí aj názor britského hudobného kritika Simona Broughtona, ktorý v magazíne Songlines označil Čači Vorba za jednu z najdynamickejších a najúspešnejších východoeurópskych folkových kapiel súčasnosti. Ich najnovší album „Šatrika“ v decembri 2015 a januári 2016 bodoval v Top 20 albumovej hitparády World Music Charts Europe.

Štvrtkový program doplní charizmatická speváčka a hudobníčka Mira Awad. Tá na festival Hudba Sveta pricestuje až z Izraela a vystúpi spoločne s domácou formáciou Balkansambel. Vo svojej tvorbe čerpá Mira Awad ako dcéra palestínskeho otca a bulharskej matky zo svojho komplikovaného rodinného zázemia, ako aj problémov a tém, aké v bežnej world music zaznievajú iba málokedy. Jej piesne sa tak často dotýkajú napríklad práv žien či domáceho násilia. „Myslím, že na mojej hudbe sa najvýraznejšie odráža fakt, že som sama spojením rôznorodých kultúr,“ hovorí Awad, v Izraeli známa tiež ako úspešná divadelná a filmová herečka. V spojení s hudobným doprovodom Balkansambel zo Slovenska jej vystúpenie sľubuje jedinečný a nefalšovane multikultúrny zážitok.