Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Veľká elektráreň v Bytči horela (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

vyzerá to, že sa tam "chytil" transformátor
www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=IqrKhaKI IQo
 

 

snad 'len' trandak a nie Trandak ako vo filme Obecna skola. Hned ma napadla pasaz: 'Mami, mami, Mlejnková je úplně blbá, slyšela Tranďák a myslela, že tatínek!' (sorry neviem vyhrabat sekvenciu na Youtube :/)
 
Hodnoť

 

Ked tu zacala horiet, tak inde uz davno dohorela. Z tohoto by nebola dobra sekunda po sekunde.
 
Hodnoť

 

inak naozaj neviem v čom je toto "druhá najväčšia elektráreň na Slovensku" a ktorá je v tomto rebríčku prvá? Ale z laického pohľadu by som povedal že napríklad Mochovce, Jaslovské bohunice, Gabčíkovo, alebo aj také Nováky, či Vojany budú "trošku" väčšie :D
 

 

Je to druhá najväčšia klasická vodná elektráreň na Slovensku, ak nepočítame väčšie prečerpávacie vodné elektrárne (Čierny Váh a Liptovská Mara).
Ale so svojim výkonom 90 MW sa nechytá na najväčšiu vodnú elektráreň (Gabčíkovo - 720 MW) a už vôbec nie na naše jadrové elektrárne (Bohunice - 1100 MW z 1900 MW inštalovaných, Mochovce - 940 MW a vo výstavbe ďalších 940 MW) alebo tepelné (Nováky - 520 MW a Vojany - 1320 MW).

Takže písanie štýlom redaktorka - vyučená šperkárka, učiteľka alebo výtvarníčka.
 

Teda

Asi štýlom, keď nezaratam ostatnich chlapov na Slovensku, tak som najväčší kanec....
 

 

Takže preto tá postupná deštrukcia EVO, lebo konkuruje Mochovciam?
 
Hodnoť

v obci Mikšová v Bytči?

Tak čo je to? Mestská časť Bytče? Alebo samostatná obec? Pokiaľ viem tak Mikšová a ešte aj malá v minulosti kuriálna dedinka Beňov (odkiaľ pochádza známy zemiansky rod Beňovský) a ktorá je na juh od Mikšovej sú mestské časti Bytče.
 
Hodnoť

Realita

je len jedna. Zanedbana udrzba. Iba trosku nazriet do knihy udrzieb a pozriet ci bola posledna cinnost prevedena podla harmonogramu. A kto zapricini ze nebola.
 

 

..ono je to tak keď na elektrárňach a priehradách zabezpečujú údržbu tie správne "externé" firmy. Samozrejme že cez mnohomiliónové kontrakty. K ním sa dostali napríklad tak, že ako jediný mali požadované certifikáty a osvedčenia (samozrejme, že nikto iný ich mená šancu dostať). Keď je to takto pekne poistené, môžu sa vypísať súťaže, už o tých správnych uchádzačoch. A celé to končí nevypovedateľným zmluvami, ktoré sa nedajú ani dohľadať. Také klasické výdobytky života na SK.
 

aj na tom môže niečo byť,

ale konkrétne v prípade vodných elektrární vážskej kaskády podstatnejší faktor je kopytalistická "podnikateľská filozofia" - zaobísť sa pokiaľ možno bez zamestnancov, hlavne bez tých, ktorí v danom fachu a na danom pracovisku odpracovali veľa rokov a v problematike sa dobre vyznajú. za socializmu v každej z elektrární vážskej kaskády bola stála obsluha - operátor (kvalifikovaný elektrotechnik), ktorý mal k ruke aj pomocníkov - mechanika údržby, prevádzkového elektrikára (montéra) a pracovníka obsluhy nabíjacej stanice (batéria záložných akumulátorov). dnes v menších elektrárňach nie je žiadny stály zamestnanec, všetko je na automatike a kamerách, len v "spádovej" elektrárni je nejaká minimálna služba, ktorá v prípade potreby vyrazí autom na miesto poruchy. pokiaľ následkom skratu alebo iného preťaženia buchne a vzbĺkne olejom chladený transformátor, do príchodu kvalifikovanej obsluhy stihne kompletne zhorieť. miestni hasiči tam síce dorazia skôr, ale tých akurát tak môže ohroziť na živote vysoké napätie.
 

tak sa to robi

Niekedy po 14:00 padla, technici (ak tam vobec niekto ma pracovisko) sa rozprchnu domov, posledny zhasne, zapne EPS a ak v noci spusti alarm, dispecing v Trencine zobudi pohotovostneho zamestnanca, ktory byva mozno v Ziline a nez tam ten pride, uz tam zasahuju hasici, ktorych zavolali obyvatelia okolitych obci, ktorych zobudil ohnostroj.
Hlavne ze pred 10-20 rokmi si nejaky manazer zobral odmeny za splnenie ulohy, ktora mala v nazve "efektivnejsia prevadzka" alebo nieco podobne.
 
Hodnoť

 

Takže po horiacich vlakoch tu máme ďalší level - horiace elektrárne. Už sa to tu nakomplet všetko rozpadá jak v nejakej rozvojovej krajine.
 

 

Vsetko nie, vlada sa stale, sice zubaminechtami, ale drzi...:)))
 
Hodnoť

Niečo na doplnenie

Elektráreň Mikšová je vybudovaná na Hričovskom kanáli. Spolu s VE Hričov a Považské Podhradie vyrábajú tzv. špičkovú elektrinu. To znamená, že bežia pár hodín denne. Mali by byť diaľkovo ovládané z Trenčína. Zapínajú sa všetky naraz, aby sa v celom kanáli bol rovnaký prietok. Na to sú citlivý rybári. Význam tejto kaskády poklesol po sprevádzkovaní VE Čierny Váh, ktorá je ovládaná priamo z dispečingu vo Varíne. V prípade problémov v sústave je jednoduchšie zapnúť a riadiť prečerpávačku ako volať do Trenčína.
V minulosti pracovali vo VN: strážnik, strojník, strojná a elektro údržba + upratovačka a vedenie.
Teraz: strážnik - externá SBS, strojník - dispečer z Trenčína, údržba - stačí jedna partia pre celú kaskádu.
Čo sa mohlo stať? Priamo v elektrárni sú tri transformátory, každý generátor má svoj. Podľa fotiek zhorel posledný od Mikšovej. To trafo má možno viac ako 50 rokov.
Otázka je prečo sa do týchto VE neinvestuje? Má zhoriet jediná prístupová cesta do Mikšovej?
 


Už ste čítali?