Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Koniec stavebného sporenia na Slovensku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Mám otázku. Stavebné sporenie mi trvá už pár rokov. Vraj nebudem musieť dokladovať účel využitia prémie, keďže zmluva vznikla pred rokom 2019. Takže prémiu po roku 2029 dostávať budem? Avšak budem musieť dokladovať výšku príjmu aby som dostala prémiu? Ako sa to dokladuje? Ráta sa predchádzajúci rok? A čo materská? Sociálne dávky (materská, rodičovská) by sa ako príjem rátať nemali, keďže sa z nich daň neplatí.
Ďakujem za odpoveď.
 

Odpoved

Dobrý deň. Ak máte staršiu zmluvu tak dokladovať účel nemusíte pokiaľ nebudete chcieť úver. Za rok 2019 už, ale budete musieť dokladovať príjem na to, aby ste štátnu prémiu dostali. Bude sa dokladovať zdaniteľný príjem.
 

 

Ďakujem za odpoveď. Predpokladám, že na moju zmluvu sa dokladuje len môj zdaniteľný príjem, nie príjem manžela. Rovnako na zmluve na deti sa dokladuje len príjem detí (teda žiadny).
 
Hodnoť

medziúver?

Zdravim, s mojou fin. poradkynou sme riešili možnosť založenia stavebneho sporenia. Ona mi ako hlavny dovod uvadza nie štátnu premiu (ktora je nizka), ale možnosť neskôr ziskat medziúver, ked si v budúcnosti budem chcieť zobrat hypoteku na stavbu domu. Posledne mesiace citam vsade ako stavebko zanikne, ake je nevyhodne, nikde som nečítal o tomto "medziuvere", tak som ohladom zalozenia/nezalozenia stavebka stale nerozhodny. Viete mi poradiť prosim?
 

Medziuver

Medziúver sa často používa na dofinancovanie kúpi nehnuteľností. V určitých prípadoch aj po týchto zmenách môže mať svoje opodstatnenie u klienta, ale, aby som vám vedel povedať s určitosťou či je to pre vás vhodná alternatíva musel by som prípad poznať detailnejšie. O medziúvere sa toho píše malo, ale aj ten sa zhoršil. Poprve počas medziúveru nemôže klient brat štátnu prémiu. Počas medziúveru spláca len úroky a nie istinu a tým pádom sa predlžuje obdobie medziúveru čím priamo narastajú aj náklady pre klienta.
 


Už ste čítali?