GPS súradnice zachraňujú život

Malé obce majú často chaotické usporiadanie čísel domov. Preto sa napríklad Nezbudská Lúčka rozhodla zapojiť do unikátneho projektu, vďaka ktorému sanitky ušetria cenné minúty.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: ARCHÍV SME)

NEZBUDSKÁ LÚČKA/LIPTOVSKÉ REVÚCE. Keďže v obciach neustále pribúdajú nové domy, popisné čísla sa im priraďujú podľa poradia. Lenže nové domy často stoja medzi starými. Problém nastáva v malých obciach, ktoré nemajú názvy ulíc. Záchranári sa preto ťažko orientujú a obyvatelia im musia vysvetľovať, ako sa ku ktorému domu dostanú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nezbuská Lúčka systém využila

Existuje však projekt, ktorý ku každému domu priradí GPS súradnice. Vďaka tomu sa záchranári rýchlejšie orientujú a nemíňajú zbytočne cenné minúty potrebné na záchranu života. Do projektu sa ako jediná obec v žilinskom a bytčianskom okrese zatiaľ zapojila len Nezbudská Lúčka. „Do projektu Operačného strediska záchrannej služby SR sme sa rozhodli zapojiť, pretože číslovanie domov v našej obci nie je „v logickom poradí“. Častokrát sa stáva, že susedia, ktorých niekedy oddeľuje len plot, majú čísla domov iné, keďže nie všetky čísla majú pravidelné poradie. V prípade vzniku situácie, v ktorej sa môže sekundami rozhodovať aj o živote a smrti, vtedy častokrát posádka záchranného vozidla, či už sanitka, požiarnici, alebo polícia, stratí cenné sekundy práve hľadaním objektu, v ktorom má byť tento zásah poskytnutý,“ vysvetľuje Adriana Vraňanová Kubičková, starostka obce.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebné sekundy

Tým, že záchranné zložky vedia prísť na miesto nešťastia presne podľa GPS súradníc, šetrí čas. „Pomáha to pri lepšej navigácia ambulancií na miesto udalosti. Čokoľvek, čo uľahčí nájdenie daného miesta či objektu, kde je človek, ktorý potrebuje urgentnú pomoc, je určite prospešné, lebo pri záchrane životov rozhodujú prvé minúty,“ hovorí Boris Chmel z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky.

Systém funguje tak, že ak má operátor na tiesňovej linke adresu a číslo domu, vie informáciu poslať dátovou vetou posádke do tabletu a podľa toho posádka smeruje na miesto udalosti.

„Chceme zlepšiť a urýchliť skrátenie času medzi nahlásením tiesňovej udalosti a dorazením pomoci na miesto tiesňovej udalosti. Preto sme umožnili, aby k jednotlivým súpisným číslam domov v našej obci Nezbudská Lúčka boli pridelené GPS súradnice, ktoré znamenajú viac šancí pomôcť človeku v tiesni. Vedľajšími pozitívnymi faktormi sú zlepšenie orientácie vodičov, donáškových služieb a v konečnom dôsledku lepšia orientácia bude pozitívne vplývať aj na rozvoj cestovného ruchu v našej obci. Radi sme využili zámer Operačného strediska ZS SR a veríme, že minúty, ktoré tak záchranári pri hľadaní ušetria práve vďaka týmto GPS súradniciam, zachránia ľudské životy,“ dodáva starostka Nezbudskej Lúčky.

SkryťVypnúť reklamu

Impulz prišiel z Liptova

Na zjednodušenie orientácie v obciach pomocou GPS prišiel Ján Kura, poslanec obecného zastupiteľstva obce Liptovské Revúce. Aj tu mali totiž problém s orientáciou podľa čísel domov.

„Podnetom myšlienky môjho riešenia bola udalosť, pri ktorej sme do rodiny museli volať záchranku – konkrétne presne vtedy, keď som musel operátorovi tiesňovej linky telefonicky pri nahlasovaní tiesňovej udalosti nielen nahlásiť adresu objektu, v ktorom je potrebné zasiahnuť, ale opísať aj rôzne orientačné body ako pomôcky pri hľadaní adresy zásahu pre vodiča sanitky. Nechápal som ako je možné, že v 21. storočí, keď podľa GPS navigácie jazdí takmer každý vodič z povolania, nejazdia podľa nej sanitky rýchlej zdravotnej pomoci. Predsa ak mešká taxík, alebo kuriérska služba tak už to nás občas zaskočí, no keď z dôvodu hľadania adresy príde na adresu zásahu napr. o niekoľko minút neskoršie sanitka, tak to sa môže stať pre osobu v tiesni aj osudným. Na základe tejto skúsenosti, som na pôde obecného zastupiteľstva v Liptovských Revúcach navrhol riešenie priradiť ku každému číslu domu jeho GPS súradnice,“ opisuje vznik a význam projektu Ján Kura.

SkryťVypnúť reklamu

Takto vytvorili tabuľku, ktorú následne poskytli záchranárom. Neskôr vo firme, v ktorej pracuje, vytvorili aplikáciu pre mobilné telefóny, využitím ktorej je zmapovanie obce a následné vytvorenie takejto tabuľky ešte jednoduchšie. Priradenie GPS súradníc k súpisným číslam domov a následné poskytnutie zozbieraných dát záchranárom jednoduchým spôsobom vyrieši problémy, ktoré aktuálne často krát vznikajú.

Základným cieľom projektu je vytvorenie čo najširšej databázy s priradením GPS súradníc k súpisným číslam domov v rámci SR a následné zverejnenie takejto databázy s logickým prevodníkom medzi adresou objektu a GPS súradnicami daného objektu. Táto databáza je bezplatne poskytnutá inštitúcii EMERGENCY SLOVAKIA a. s. , ktorá zastrešuje rýchlu zdravotnú pomoc, okrem toho bude prevodník v tejto databáze umožňujúci priradiť k číslu domu jeho GPS súradnice, bezplatne verejne dostupný na stránke www.registerGPS.sk. Využitie tejto databázy v internom systéme EMERGENCY SLOVAKIA prinesie skrátenie času medzi nahlásením tiesňovej udalosti a dorazením pomoci na miesto tiesňovej udalosti.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 607
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 108
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 267
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 881
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 710
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 610
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu