MOJŠ. Obec sa zaradila k tým, ktoré získali Pečať rozvoja obcí a miest, hospodári z nich však najlepšie. Zo štatistík INEKO – Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, vyplýva, že je najlepšie hospodáriacou obcou v žilinskom okrese.
Najlepší v okrese
V rebríčku všetkých obcí na Slovensku skončil Mojš na 54. mieste. V poslednom hodnotenom roku – 2014, získal hodnotenie 5,9 z možných 6, čo znamená, že má výborné finančné zdravie. V ňom sa berie do úvahy napríklad okamžitá likvidita, záväzky aspoň 60 dní po splatnosti alebo celkový dlh. „Snažíme sa šetriť, ale dokážeme aj investovať. Všetky naše budovy sú zateplené, takže šetríme na energiách. Získali sme financie z eurofondov, máme dane zo železníc a firiem. Investovali sme do vecí, pri ktorých sa nám v budúcnosti vrátia náklady,“ hovorí Štefan Svetko, starosta obce Mojš.
V prvej stovke rebríčka sa umiestnila už len Teplička nad Váhom, ktorá je na 84. mieste.
V okrese Bytča je najlepší Predmier na 30. mieste. Je to jediná obec z bytčianskeho okresu, ktorá je v prvej stovke rebríčka.
Výnimka z pravidla
Mojš získal dobré hodnotenie aj v prieskumoch Najvyššieho kontrolného úradu SR. Na kontrolu bolo z celkového počtu 2 890 obcí v SR vybraných náhodným spôsobom v zmysle štatistických pravidiel 93 obcí a miest tak, aby bola dodržaná veľkostná aj geografická reprezentácia celého súboru obcí SR. Štatisticky vyplynulo, že obce do tisíc obyvateľov majú najväčšie problémy s hospodárením. „Predpokladá sa, že menšie obce nie sú sebestačné a mali by sa pridružiť k väčším obciam. My dokážeme dobre hospodáriť a nepotrebujeme sa spájať,“ hovorí starosta Mojša. V hodnotení sa obec totiž umiestnila na 1. mieste. Úrad z nášho okolia hodnotil aj Rudinku (15.), Stráňavy (18.), Hôrky (25.) a Dolnú Tižinu (71.).
Viac obyvateľov – viac starostí
Pred desiatimi rokmi mala obec len do 500 obyvateľov. K roku 2015 sa počet viac než zdvojnásobil. S väčším počtom obyvateľov však prichádzajú celkom iné starosti. „To, že sa nám dobre darí, má aj svoje nevýhody. Napríklad sme podávali žiadosť o rozšírenie MŠ, nakoľko sa nám takmer zdvojnásobil počet obyvateľov a tým pádom stúpol aj počet detí. Ale vzhľadom na to, že nie sme hospodárne na tom zle, dotáciu sme nedostali. Ale skúsime to znova,“ vysvetľuje starosta.
Obec má vybudované všetky inžinierske siete, ktorých kapacita sa počítala na 500 obyvateľov. Mojš sa ale rozrastá, pribúdajú novostavby. „Z kapacitných dôvodov nám už nechcú dávať povolenia na napájanie plynu a kanalizácie. Takže teraz máme iné problémy ako keď sme boli malá obec,“ dodáva starosta.