RAJECKÉ TEPLICE. Výstava nesie názov Ja som vzkriesenie a život. Jej autorkami sú Katarína Kasagrandová z Bytče a jej sestra Beata Nideckerová, ktorá žije vo Švajčiarsku. Tu sa obe sestry učili u majstra Philippeho Gralla v ateliéri Sant André v meste Lausanne. „Keď som mala 50, sestra mi hovorí: Ja som sa rozhodla, že budeš písať ikony. Venovala mi kurz, robila tlmočníčku a aj ona sa popritom učila písať ikony. A tak sa tomu venujeme už 20 rokov,“ hovorí Katarína Kasagrandová. K učiteľovi chodievala dvakrát ročne a cez internet spracovávala domáce úlohy.
Ikonopisectvo je písanie ikon na drevo a má množstvo pravidiel. Napríklad ikona Krista Pantokrátora sa musí na vás pozerať z akéhokoľvek uhlu k nemu stojíte. Ikony sa píšu na drevo z oblasti, v ktorej žije daný umelec. Pani Kasagrandová pracuje so smrekovým drevom. Ikony, ktoré majú byť ozdobou kostola, píše na lipové drevo. Napríklad pre Rusko je typická breza. Dosky si objednáva u stolára, farby na ikony si vyrába sama pomocou vaječných žĺtkov a vína. Dosku potom musí niekoľkokrát naglejiť, prilepiť látku a sústavne sušiť a prebrúsiť. Spracovanie dreva obsahuje aj množstvo ďalších procesov. Kým je ikona hotová, prejde aj päť mesiacov.
Ikony píše podľa ruského mnícha Rubleva. Zaujímavosťou je, že každá odpísaná ikona sa považuje za originál, ale umelci sa podpisujú na zadnú stranu diela. Prečo sa vlastne hovorí, že ikony sa píšu? „Evanjelisti napísali evanjelium. Lukáš bol veľmi vzdelaný, v dnešnom svete by bol doktorom medicíny. Pochopil, že prostý ľud by jeho evanjelium nepochopilo, tak ho namaľoval. Keďže on v skutočnosti napísal evanjelium, tak sa traduje, že podľa toho sa píšu aj ikony,“ vysvetľuje Kasagrandová. Aj na tejto výstave môžeme vidieť autorkinu ikonu evanjelistu Lukáša, ktorý sedí za maliarskou paletou a ako model mu stojí Panna Mária.
Okrem krásnych ikon pani Kasagrandová vystavuje aj maľované erby. Hotel Skalka, v ktorom je výstava nainštalovaná, robí výstavy takmer pravidelne. Návštevníci tu mohli obdivovať zbierku telefónov teplického rodáka Jozefa Remenca (teraz ich môžete obdivovať v Buchloviciach), motýľov taktiež rodáka Karola Kříža, výstavu Stanislava Mikovčáka. Najúspešnejšou bola zatiaľ výstava historických pohľadníc Rajeckých Teplíc. V parku má hotel stálu expozíciu betlehemu v životnej veľkosti a umelecké diela z drevárskeho sympózia z roku 2010. Zaujímavý je aj stromový horoskop. Každý dátum narodenia má svoj strom, ktorý nájdete v parku. Boli tu aj koncerty Vrbovských víťazov a Kollárovcov.
Výstavu si môžete pozrieť v priestoroch hotela Skalka v Rajeckých Tepliciach do 31. marca 2016 vždy v čase od 15.00 do 18.00.
FOTO: JANA DANIHELOVÁ