ŽILINA. Pobožnosťou krížovej cesty sprevádzali veriacich zástupcovia gréckokatolíckej, rímskokatolíckej a evanjelickej cirkvi augsburského vyznania s členmi divadelného klubu Makovice, ktorý pôsobí pri žilinskom Krajskom kultúrnom stredisku.
"Krížovú cestu môžeme vnímať ako spomienku umučenia pána Ježiša. Môžeme ju vnímať ako modlitbu, a tak ju aj prežívať. Ale môžeme sa aj cez ňu pozerať na ľudský život. A práve tieto tri aspekty je potrebné si uvedomiť kvôli tomu, aby sme mohli potom svoj vlastný život lepšie prežívať. Ale aj hlbšie chápať život svojich blížnych a rozumieť aj tejto dobe," povedal Emil Turiak, žilinský gréckokatolícky farár.
Režisér krížovej cesty Jozef Abafi doplnil, že jej dramatizáciu pripravili študentky operného spevu a žilinskí herci. "Stále sa neviem vyrovnať s tým, ako človek dokáže urobiť takú vec, ako je ukrižovanie. Kto to vymyslel, musel byť obzvlášť choromyseľný alebo krutý. Nejde mi to jednoducho do hlavy, že niekto dokáže toto spraviť. Ale deje sa to aj dnes. Takže, znova a znova sa nad tým zamýšľam, že je to hanba ľudstva," vyjadril sa Abafi.
"Modlitba krížovej cesty patrí medzi typické pobožnosti v pôstnom období. Máme nádej, že zamyslenia predstaviteľov troch cirkví zo Žiliny pomohli prítomným objaviť hlbšie súvislosti milosrdenstva," dodal Zdeno Pupík, riaditeľ Inštitútu Communio.
Pobožnosť krížovej cesty pripravilo Považské múzeum v Žiline v spolupráci so Žilinskou diecézou.