Vo februári viedol mladého karatistu Mareka Pončku vo farbách Slovenska na majstrovstvách Európy (ME), juniorov a kadetov na Cypre. Ján Novosad zo Žiliny si ako tréner reprezentácie Slovenska v kumite odniesol z Afroditinho ostrova veľa skúseností a zážitkov.
S akými cieľmi ste cestovali na šampionát?
– Keďže to bol prvý Marekov šampionát, bolo ťažké odhadnúť silu súperov a teda aj naše možnosti. Mali sme však pripravený dobre fungujúci systém a pomocou neho sme chceli zabojovať o čo najlepší výsledok. Napokon sme sa po víťazstvách nad Grékom, Čiernohorcom a Španielom dostali až do semifinále, čo doma očakával málokto.
Aká bola Marekova príprava pred ME?
– Vzhľadom na nominačný kľúč, ktorý nám dal istotu nominácie až približne tri týždne pred majstrovstvami, bolo náročné plánovať cielenú dlhodobú prípravu. Nominačné turnaje prebiehali od septembra až do polovice januára, a preto bol tlak na udržiavanie sa vo forme po celý čas veľmi veľký. Dá sa teda povedať, že naša príprava sa začala už letnou prípravou v júli a skončila posledným zápasom na ME.
Ako vyzeral váš bežný program na Cypre?
– Do Limassolu sme pricestovali už štyri dni pred šampionátom, takže pred začiatkom turnaja bol aj čas na oddych a aklimatizáciu. Okrem každodenného tréningu sme si dopriali aj čas na prehliadku kultúrnych a historických pamiatok mesta, či aktívny odpočinok v podobe plávania a návštevy fitcentra. No s blížiacim sa začiatkom turnaja už myšlienky stále viac smerovali k šampionátu, počas ktorého sme už naplno zarezávali v hale.
Akú úroveň mal šampionát?
– Šampionát mal veľmi vysokú úroveň. Ak sa bavíme o Marekovi a o jeho ceste do semifinále, znie to pomerne jednoducho. No každý zápas, počnúc tým prvým, bol veľmi náročný. Dá sa povedať, že v každom jednom sme balansovali na pokraji prehry. Rovnako ako v tých prehratých, či už semifinále s majstrom sveta z Turecka, či v boji o bronz s Bosniakom stačilo málo na to, aby tie zápasy vyzerali úplne inak. Bolo skutočne náročné zlomiť každý zápas vo svoj prospech. Dôkazom toho boli aj prehry viacerých favoritov, ktorí sú pojmami už aj v seniorskom karate.
Aké skúsenosti si ako tréner odvážate z Cypru?
– Vzhľadom na to, že som sa podujatia tohto formátu zúčastnil prvýkrát, bol to predovšetkým veľký zážitok. Bolo skvelou skúsenosťou zažiť atmosféru ME, konfrontovať našu prácu aj systém s európskou špičkou. Koučovať na ME vlastného zverenca je naviac pomerne emotívnym zážitkom a byť pri zisku dvoch bronzových medailí čerešničkou na torte k tomu všetkému. Prínosom pre náš žilinský klub je zachytenie nových svetových trendov na vlastné oči a verím, že to bude výrazným impulzom pre ďalší rast žilinského karate.