REGIÓN. Počas zimy je dôležité, aby boli cestné komunikácie zjazdné a bezpečné. O cesty, ktoré nie sú v pôsobnosti miest a obcí, sa stará Žilinský samosprávny kraj (ŽSK). Zabezpečuje ich údržbu a zjazdnosť. „Zimná údržba je jednou z najdôležitejších a súčasne najnáročnejších úloh, ktoré zabezpečuje Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja. Vykonáva sa väčšinou počas piatich mesiacov v roku a obvykle začína v mesiaci november a trvá do konca marca, čo záleží od poveternostných podmienok,“ hovorí Lenka Záteková, hovorkyňa ŽSK. Správa ciest okrem zimnej údržby približne 1 430 kilometrov ciest II. a III. triedy vykonáva na základe zmluvného vzťahu aj údržbu ciest I. triedy a rýchlostných komunikácií. „Zimnou údržbou zabezpečujeme zjazdnosť vozoviek, pričom ide najmä o odstraňovanie snehu z vozovky pluhovaním a posýpaním chemickým a inertným materiálom,“ vymenúva hovorkyňa.
Financie nie sú presné
Kraj počas miernej zimy, ako je napríklad táto, určite ušetrí množstvo financií. Presná ušetrená suma sa však vyčísliť nedá. Financie určené na zimnú údržbu totiž nie sú presne určené. „Nemáme samostatne vyčleňované finančné prostriedky. Zabezpečujeme zjazdnosť ciest počas celého zimného obdobia, a preto využijeme toľko finančných prostriedkov, koľko bude potrebné,“ vysvetľuje Záteková. A teda presnú informáciu o financiách použitých počas zimnej údržby budú vedieť vyčísliť až po skončení zimného obdobia. Ak sa počas zimy neutratí priveľké množstvo financií, hradí sa z nich letná údržba a opravy ciest a mostov počas celého roka.
Posypové materiály rátajú na tony
Zmierňovanie šmykľavosti vozoviek sa uskutočňuje zdrsnením jej povrchu inertným posypovým materiálom alebo jeho zmesami s chemickým materiálom alebo navlhčeným inertným materiálom. Ako inertný posypový materiál sa používa ostrohranný piesok alebo kamenivo s veľkosťou zŕn maximálne do 8 mm. V ostatných prípadoch je potrebné odstránenie poľadovice alebo utlačenej snehovej vrstvy rozmrazovacím chemickým posypom alebo navlhčeným posypovým materiálom.
Porovnania za minulé roky si môžete pozrieť v tabuľke. Je zrejmé, že posledné dve obdobia boli oveľa miernejšie ako predtým. Pamätná zima bola napríklad v období mesiacov január a február roku 2012. Vtedy bola na Kysuciach doslova kalamita.
Najkritickejšie úseky
Najhoršie sa „cestárom“ udržiavajú horské prechody, ktoré sú v zime obzvlášť ťažko zjazdné. Vtedy majú napríklad kamióny zákaz prejazdu. „Najnáročnejšie a najkritickejšie na zimnú údržbu sú úseky ciest v snehových oblastiach s vyššou nadmorskou výškou, akými sú hlavne horské priechody, a to na cestách I. triedy, ako napríklad Fačkovské sedlo a Javorník, a rovnako na cestách II. triedy Rovná Hora či Semeteš,“ potvrdzuje hovorkyňa. V okrese Žilina ja kritickým úsekom predovšetkým frekventovaná cesta 1/18 pod Strečnom, kde je intenzita premávky veľmi vysoká. Stávajú sa tu aj časté dopravné nehody.
Spotreba materiálu v predchádzajúcich zimných obdobiach
Zimné obdobie 2011/2012:
18 121 ton chemického materiálu
61 443 ton inertného materiálu
Zimné obdobie 2012/2013:
20 030 ton chemického materiálu
73 365 ton inertného materiálu
Zimné obdobie 2013/2014:
6 991 ton chemického materiálu
25 552 ton inertného materiálu
Zimné obdobie 2014/2015:
15 326 ton chemického materiálu
46 022 ton inertného materiálu