Rajecký betlehem oslavoval 20 rokov

Obyvatelia Rajeckej Lesnej mali počas vianočných sviatkov dôvod na oslavu. Narodeninovým oslávencom bolo umelecké dielo majstra Jozefa Pekaru – Slovenský betlehem.

Rajecký betlehem jubiluje.Rajecký betlehem jubiluje. (Zdroj: ARCHÍV SME)

RAJECKÁ LESNÁ. Majster Jozef Pekara na tomto umeleckom diele pracoval 15 rokov. Ako prvé v roku 1995 postavil jasličky a stredné Slovensko. Neskôr dotvoril západnú a potom východnú časť republiky.

„Celú konštrukciu, ako ju poznáme teraz, dokončil v roku 2000. Majster sem chodieval pravidelne a postupne dopĺňal, čo potreboval. Takže sa dá povedať, že celý betlehem má aj 15 aj 20 rokov,“ hovorí Miroslav Majdík, ktorý sa stará nielen o betlehem, ale aj o susediacu baziliku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stará sa oň roky

V budove trávi niekedy aj celé dni. O betlehem sa stará spolu s Ondrejom Kašubom, ktorý má na starosti elektrické mechanizmy.

SkryťVypnúť reklamu

„Pekara zomrel v roku 2005. Mal 85 rokov. Pretože z jeho rodiny nikto, kto by sa mohol o betlehem starať, nezostal, tak sa oň staráme my,“ dodáva.

Majdík okrem iného udržuje dielo v čistote, príležitostne robí výklad a predáva suveníry. „Údržba si vyžaduje aspoň raz za týždeň premazať mechanizmy. Je to spleť jemných prevodov a retiazok. Občas sa stane, že praskne remienok,“ vysvetľuje.

Mohol byť inde

Slovenský betlehem sa pôvodne nemal nachádzať v Rajeckej Lesnej. Pôvodný zámer vlastne nebol postaviť takýto monument. „Pekara bol skromný, obyčajný človek. Keď išiel do dôchodku, chcel si vyrobiť niečo malé pre seba. Len, ako to býva, na dôchodku mal zrazu veľa času,“ hovorí Majdík.

Keď sa o jeho tvorbe dopočul kanonik Pavol Šadlák, ktorý bol fanúšikom rezbárskych prác, išiel za ním a dielo odkúpil. Majdík sa poznal s majstrom Pekarom dlhé roky. Stretávali sa bežne odvtedy, ako dielo vložil na miesto. Vďaka kanonikovi Šadlákovi sa okolo betlehemu vybudovala aj budova. Ani kanonik sa nedožil 20. výročia krásneho diela. Zomrel v roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Krásy Slovenska

Betlehem je z 90 % z lipového dreva. Preto je v budove aj taká zima. Nekúri sa tu, lebo drevo v teple pracuje inak. Prišli na to po roku fungovania.

To, že stavba mala byť mechanická, bolo určené od začiatku. Už prvá časť obsahovala v sebe pohyblivé mechanizmy. Dielo má 8,5 m na dĺžku, je vysoké 3 m a rozpína sa 2,5 m do šírky.

Opísať celý betlehem je dosť ťažké. Nachádza sa tu množstvo významných miest a budov, napríklad Bratislava, Nitra, Šaštín, Žilina, Banská Bystrica, Levoča, Spišská kapitula, Bardejov, Košice a ďalšie. Pod mestami sa rozpína celé Slovensko s bežnými výjavmi zo života našich predkov – pezinské vinobranie, terchovská muzika, práca na poli na Orave.

„Obľúbenú časť nemám. Pri betleheme som už strávil roky. Zo začiatku sme sa tu striedali, ale posledných osem rokov som tu už stále ja. Napriek tomu, keď tu nikto nie je, dokážem sa naň stále dívať aj pol hodinu,“ hovorí Majdík. Podľa neho návštevníci obdivujú najviac vinárov v pivnici a samotné jasličky.

SkryťVypnúť reklamu

Netradičné motívy

Ľudia však za tú chvíľu, ktorú tam niektorí strávia, nedokážu zachytiť niektoré časti príbehu. Veľmi pekné sú vyrezávané detské hry alebo tradícia stavania mája.

Niektoré detaily si všimne naozaj málokto. Môžeme z nich spomenúť psa, ktorý za košeľu ťahá chlapca na strome, žabu na lekne v jazierku, medveďa, ktorý kradne ovcu. Malé inotaje sú aj pri samotných jasličkách. Nájdete tam jedného chlapca, ktorý nakúka zboku k Svätej rodine a druhý podáva hračku malému Ježiškovi. Pokloniť sa mu prichádzajú Slováci v krojoch, aj svätí Cyril a Metod.

Milovaná Rajecká dolina

Okrem budov je tu znázornený aj život v jednotlivých krajoch. Jedna časť je venovaná Rajeckej Lesnej, jej bazilike, budove, v ktorej sa nachádza betlehem, kalvárii, pútnikom a domácim remeselníkom. Jeden z nich je aj tesár, ale či je to sám Pekara, to majster 
nikdy neprezradil. Sú tu znázornené aj Čičmany a Radenov dom, v jednom príbytku sedí žena v čičmianskom kroji a pracuje. „Betlehem je prepracovaný do najmenších detailov. Napríklad žena v Čičmanoch má naozaj rodný kroj. Všimnite si glazúrovanie na keramike, bobuľky hrozna, výrazy tvárí a dokonalé pohyby pracujúcich. Vôbec nie sú stuhnuté, práve naopak. Sú voľné a presné, akoby postavičky boli navyknuté na takúto prácu,“ dodáva Majdík.

Keď stíchne

Na noc sa betlehem vypína a vtedy všetko zaplní ticho. Nevŕzgajú pravidelné mechanizmy retiazok, nepočuť šuchot dreva. Betlehem si musí oddýchnuť. Vypína sa aj v prípade, ak nikto nepríde. Musí sa šetriť nielen motorčekmi, ale aj energiou. Nedostatok návštevníkov však nie je prípad počas vianočných a veľkonočných sviatkov. Najviac si betlehem oddýchne od polovice januára do apríla, keď postupne začínajú púte do vedľa stojacej Baziliky Narodenia Panny Márie a na neďalekú kalváriu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 621
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 125
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 129
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 246
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 230
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 895
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 719
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu