Pod rajeckým múzeom objavili stredoveké múry

Mestské múzeum v Rajci je momentálne zatvorené. Jeho návštevníkmi boli reštaurátori a archeológovia.

Počas rekonštrukcie sa k slovu dostali reštaurátori a archeológovia.Počas rekonštrukcie sa k slovu dostali reštaurátori a archeológovia. (Zdroj: ARCHÍV MESTA RAJEC)

RAJEC. Mesto podalo v januári 2015 žiadosť o poskytnutie dotácie z prostriedkov Ministerstva kultúry SR v rámci programu Obnovme si svoj dom.

Budova mestského múzea súrne potrebovala staticky zabezpečiť havarijný stav krovu a klenby nad lodžiou budovy. Vzhľadom na to, že si Dom meštiansky, ako sa oficiálne táto kultúrna pamiatka nazýva, musel prejsť opravou, realizoval sa zároveň s ňou aj archeologický výskum pivničných priestorov a reštaurátorský výskum fasády a interiéru. „Dotácia z Ministerstva kultúry bola poskytnutá vo výške 9-tisíc eur a určená na zabezpečenie archeologického a reštaurátorského výskumu. Výskumy prebiehali od septembra do novembra 2015. Stavebné zabezpečovacie práce sa podarilo zrealizovať v decembri 2015,“ hovorí Miroslava Mihalcová, referentka pre regionálny rozvoj mesta Rajec.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Našli základy zo stredoveku

Archeológovia zachytili a zdokumentovali tri historické pochôdzne úrovne, z ktorých najstaršiu historickú podlahu reprezentuje liata maltová podlaha zo 17. storočia, osadená priamo na štrkovo-piesčité podložie. „Zásadným nálezom boli stredoveké základové múry postavené z mohutných blokov nachádzajúce sa pod stavbou. Tieto múry sú vyosené voči súčasnej parcelnej orientácií zástavby múzea. Pravdepodobne sú pozostatkom stavebnej aktivity spred výstavby renesančného štvorcového námestia,“ vysvetľuje referentka.

Niekoľko vrstiev na stenách

Reštaurátorským výskumom sa podarilo odkryť podrobnejšiu históriu premeny budovy. Najstaršie zachytené omietkové vrstvy fasády pochádzajú z obdobia renesancie. „Sú vápencovo-vápenné na povrchu s vápenným náterom maslovej farby. V tejto vrstve výzdoby neboli nájdené žiadne doplnkové farby, ktoré by farebne architektonicky členili fasádu. Po týchto bielych vápenných náteroch sa nachádza aj farebná úprava bledo-modrej farby, ide pravdepodobne o zmes vápna a modrého kobaltového skla. Súvisí to zrejme s rozkvetom výroby tohto modrého pigmentu a z jeho cenovou dostupnosťou,“ píše v hodnotiacej správe Miroslav Slúka, ktorý viedol reštaurátorský výskum.

SkryťVypnúť reklamu

Iné storočie - iná farba

Na prelome 20.storočia figurovala fasáda meštianskeho domu v hnedo-ružovej farebnosti. Túto farebnosť napokon nahradila kombinácia svetlo okrovej a bielej, ktorá sa v niekoľkých farebných náteroch opakovala až do súčasnosti. „Sondami v priestore lodžie sa podarilo zachytiť oblúkový tvar osekanej štukovej výzdoby, tiež kordónové rímsy, lemy okenných otvorov, podľa ktorých sa dá rekonštruovať pôvodný výtvarný zámer lodžie,“ dodáva.

Farebná škála v modrých odtieňoch zdobila stenu do 1. polovice 19. storočia. Pod ňou sa nachádzalo 12 až 15 vrstiev bielych náterov. Začiatkom 20. storočia bola odhalená nádherná maľovka, ktorou boli vymaľované celé izby,na poschodí v tmavšom prevedení.V tomto období podľa historickým prameňov prešiel objekt výraznou stavebnou úpravou a zmenil sa pravdepodobne aj účel jednotlivých priestorov a z objektu mestského pivovaru sa stáva objekt slúžiaci ako obytný dom.

SkryťVypnúť reklamu

Z histórie:

Budova mestského pivovaru je stavebne aj umelecky významnou súčasťou Rajca. Nachádza sa na južnej strane námestia oproti mestskej radnici. Budova bola postavená, spolu s ostatnými domami na námestí, začiatkom 17. storočia. Obyvatelia Rajca totiž museli postaviť štyridsať murovaných domov na „rínku“, pretože sa pridali k Bocskayho povstaniu a zúčastnili sa pustošenia majetkov Juraja Turzu, majiteľa Lietavského panstva, pod ktoré Rajec patril.

Ešte v 18. storočí to bol jednoposchodový, renesančný meštiansky dom so stredovekým jadrom, ktorý slúžil ako mestský pivovar. Koncom 18. storočia prešiel rozsiahlou prestavbou, keď bolo nadstavené druhé poschodie za účelom prevádzkovaniamestského hostinca.

Vyrezávaná vstupná brána starého pivovaru bola zhotovená na začiatku 20. storočia v rezbárskej dielni bratov Igondovcov, ktorí zahynuli v prvej svetovej vojne. Budova je zasunutá od uličnej čiary, aby sa pred ňou získal priestor pre vozy. Vnútorné priestory na prízemí sú zaklenuté renesančnými lunetami a barokovými klenbami.

Do roku 1992 sídlila v tomto dome mestská knižnica. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum s národopisnou a prírodovedeckou zbierkou a turistické informačné centrum mesta.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 621
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 122
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 129
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 242
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 235
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 891
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 718
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 584
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu