TERCHOVÁ. Tohtoročná mierna zima vylákala do hôr oveľa viac turistov. Mínusové teploty a sneh prišli až začiatkom roka, lyžovanie vo Vrátnej sa môže začať. Na čo by ste si mali ako lyžiar a turista dávať pozor?
Mládež musí mať prilbu
Najväčšou zmenou oproti minulým rokom je povinnosť nosiť prilbu pre lyžiarov a snoubordistov mladších ako 15 rokov. Tento bezpečnostný prvok predpisuje novela zákona č. 244/2002 o Horskej záchrannej službe (HZS).
Inak vždy platí pravidlo, aby lyžiari nepreceňovali svoje sily a dbali o zdravie. „Musia, samozrejme, brať ohľad aj na iných lyžiarov a snoubordistov. Na svahu nie sme nikdy sami. Najťažšie úrazy mávame práve pri zrážkach lyžiarov,“ hovorí Juraj Ondruš, náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra.
Minulý rok horskí záchranári z Malej Fatry zasahovali na lyžiarskych svahoch vo Vrátnej a na Kubínskej holi okolo 300-krát.
V Jánošíkových dierach spadol slovenský turistaČítajte
Letné značenie neplatí
Nie všetky turistické chodníky, ktoré ste si obľúbili v lete, sa dajú prejsť aj v zime. Na niektoré výstupy si musíte vziať mačky, čakany a paličky. Sú to chodníky v nižších polohách, v podhorí ako sú Boboty, Sokolie a Jánošíkove diery. „Orientovať sa však na hrebeni Malej Fatry v zimných podmienkach letným turistickým značením môže byť, a niekedy aj je, životu nebezpečné. Veľká časť turistických chodníkov, najmä žlté a modré značky, prechádza lavínovým územím. V podstate, keď napadne sneh, letné turistické značenie neplatí, čo by mal vedieť každý turista,“ radí Juraj Ondruš.
Niektoré hrebeňovky Malej Fatry sa však dajú prejsť aj v zime. Horská služba odporúča ako bezpečné trasy vyznačené zimným tyčovým značením, tie od Medziholia cez Steny a Veľký Kriváň po hrebeni na západ až po Bublen. Vytyčované sú aj odbočky na chaty na Grúni a pod Chlebom, horná Stanica KLD Chleb, Veľký Kriváň a zostupy do Starej doliny a do Bránice.
Mierna zima úrazom nezabráni
Tohtoročná zima sa doposiaľ vyznačovala miernymi teplotami a takmer žiadnym snehom. Ten napadol až začiatkom januára. Na kopce sa preto vybralo oveľa viac turistov ako je bežné. Obvyklé náročné trasy mohol prejsť aj menej zdatný turista. „Podľa mňa platí, že úrazovosť je skoro priamo úmerná návštevnosti ako lyžiarskeho strediska, tak aj horstva. Čím viac ľudí, tým väčšia pravdepodobnosť úrazu. Ale je to relatívne. Boli tuhé zimy s menším počtom úrazov, ale aj také, keď bolo vo voľnom teréne veľmi veľa úrazov, a to aj smrteľných,“ dodáva náčelník.
Na prelome rokov už horskí záchranári Malej Fatry mali niekoľko ťažších záchranných akcií, najmä v oblasti Malého Kriváňa.
Život zachráni technológia
Mobilný telefón už dávno neslúži len na privolanie pomoci. Ak máte android, mali by ste si stiahnuť aplikáciu HZS. V prípade núdze sa dá cez túto aplikáciu odoslať správa, ktorá hneď lokalizuje GPS súradnice odosielateľa, ako aj externý zdroj pre prípad vybitia telefónu.
Stále však funguje bezplatná centrálna tiesňová linka HZS na čísle 18 300.
Horskí záchranári radia turistom
- prispôsobiť túru svojím fyzickým a technickým možnostiam,
- poznať terén a stupeň lavínového nebezpečenstva,
- mať pri sebe kompletnú zimnú výstroj a výzbroj (mačky, turistický čakan, paličky, zdroj svetla, alufóliu, lavínovú sondu a lopatku, lavínový vyhľadávač, náhradné oblečenie, teplý nápoj atď.),
- byť informovaný o meteorologických podmienkach, sledovať výstrahy – vietor, teplota, viditeľnosť, sneženie,
- podľa možnosti nechodiť na turistiku sám,
- keď sa rozhodnete ísť sám, je dobré informovať HZS alebo blízkych o trase plánovanej túry a plánovanom návrate z túry,
- sledovať čas.