Životné jubileum 80 rokov oslávil v závere uplynulého roka Boris Hovorka, popredná osobnosť žilinského športu a vysokoškolskej telesnej výchovy.
V sobotu 26. decembra 2015 oslávil v plnom zdraví v kruhu svojich najbližších pekné životné jubileum 80 rokov Paedr. Boris Hovorka, popredná osobnosť žilinského športu a vysokoškolskej telesnej výchovy. Pri tejto príležitosti sme si zaspomínali na jeho bohatú športovú činnosť, ktorú prežil ako hráč, tréner, funkcionár a vysokoškolský pedagóg.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Hádzanárske a lyžiarske začiatky
Narodil sa vo Zvolene. Ako mladý chlapec svoje športové začiatky upísal v lete hádzanej, v zime bežeckému lyžovaniu. Základnú školu absolvoval vo Zvolene, neskôr študoval v Lučenci. Po maturite sa mu splnil sen a bol prijatý na štúdium ITVS v Prahe. Počas štúdií hrával I. ligu hádzanej za Sláviu Praha v rokoch 1957 až 1961.
V roku 1961 sa z Prahy do Žiliny presťahovala Vysoká škola železničná, neskôr to bola Vysoká škola dopravná, kde nastúpil ako asistent na Katedru telesnej výchovy a športu. Naďalej sa venoval ako hráč hádzanej, hral za ČH Žilina, ZVL Kysucké Nové Mesto, TJ Strojár Martin, neskôr za Sláviu VŠDS Žilina. Ako tréner v slovenskej lige viedol mužstvo ZVL KNM, TJ Strojár Martin. V roku 1965 založil pri TJ Slávii VŠDS hádzanársky oddiel, pod jeho vedením vyhralo družstvo mužov krajský prebor a postúpilo do Slovenskej ligy.
Tréner ženskej reprezentácie
Veľkú zásluhu mal na vybudovaní hádzanárskeho ihriska pri vysokoškolských internátoch na Veľkom Dieli v Žiline. V rokoch 1972 a 1973 úspešne viedol ako tréner Československú ženskú reprezentáciu. Popri hádzanej sa v zimnom období venoval druhej veľkej láske, zjazdovému lyžovaniu. Ako tréner mládeže v TJ Slávii VŠDS vychoval medailistov ČSSR a Slovenska Šmárika, Hovorkovú V. a mnohých ďalších lyžiarov.
V roku 1976 bol poverený vedením OV ČSZTV. Vo funkcii vedúceho tajomníka pôsobil do roku 1989. Popri plnení pracovných úloh sa naďalej venoval trénerskej a funkcionárskej činnosti. V roku 1977 sa podieľal na organizovaní zimného a letného turistického zrazu Slovenska vo Varíne, na známych varínskych lúkach.
Významne sa podieľal na výstavbe športovej haly pri plavárni. V roku 1986 úspešne pôsobil ako tajomník organizačného výboru majstrovstiev sveta vo volejbale žien v Žiline. Úspešne pôsobil ako generálny manažér v basketbalovom oddiele TJ Slavia VŠDS v časoch, keď Žilina patrila medzi najlepšie celky v Československu.
V roku 1990 pôsobil ako predseda Okresného združenia telesnej kultúry.
Rôzne vyznamenania
Za výsledky a zásluhy o rozvoj československej telesnej výchovy obdržal rôzne vyznamenania. Po odchode do dôchodku sa venuje rodine, záhradke, denne navštevuje žilinskú knižnicu, sleduje športové udalosti a hrá tenis.
A ako po rokoch hodnotí oslávenec svoju činnosť?
S určitou nostalgiou v hlase hovorí: „Bolo to všetko krásne, ale i ťažké. Za všetko, čo som v živote dosiahol, vďačím rodinnému zázemiu a najmä svojej manželke. Áno. Boro, ako ho všetci familiárne voláme, bol vždy skromný, ústretový a najmä rozvážny.
Do ďalších rokov želáme oslávencovi veľa zdravia, šťastia v mene športového hnutia a Olympijského klubu Žilina.

Autor: Juraj Straka