Hovoríme s Lenkou Kyselovou, Slovenkou, žijúcou vo Švajčiarsku.
-Na Štedrý večer sa snažím byť vždy doma na Slovensku s rodinou. Keďže tu ale žijem niekoľko rokov, zvyklosti sa zakorenili. Tak ako my Slováci, aj Švajčiari majú svoje zvyklosti.
Rovnako ako my, aj oni sa na Vianoce tešia a je to najviac oslavovaný sviatok v roku. Rodiny sa stretávajú a slávia sviatky spolu. Taktiež oslavujú advent. Ten znamená príchod Vianoc. Začína štvrtú nedeľu pred Štedrým dňom. Advent ohlasuje začiatok príprav na príchod pána Ježiša. Adventný veniec tvorí dôležitú súčasť vianočných tradícií. Podľa tradície, tak ako aj u nás, sa veniec skladá zo štyroch sviečok, jedna pre každú nedeľu počas adventu.
Každú nedeľu sa páli na adventnom venci jedna svieca.
Ďalšou tradíciou, celkom populárnou vo Švajčiarsku, je 'Kluasjagen', čo doslovne znamená 'Chase Nicholas'. Oslavujú ho 5. decembra v katolíckych oblastiach Švajčiarska. Robí sa vtedy sviatočný sprievod. Podieľa sa na ňom viac ako dvesto mužov. Majú na sebe oblečené kostýmy a celý sprievod v rytme tanca sa prediera uličkami dedín, obcí a miest. Nie je to však v zvykom v každom meste. Deti, tak ako aj u nás, očakávajú 6. decembra Mikuláša, ľudovo zvaného „Samichlaus“.
Štedrý deň sa ľudia vo Švajčiarsku sa snažia tráviť v kruhu rodiny. Tradične zdobia vianočný stromček. Darčeky sa dávaj pod stromček v noci, ale otvárajú sa až na druhý deň.
Aj k nám príde Santa Claus. Alebo Vianoce po Anglicky.
Hovoríme s Dankou Kubíkovou, Slovenkou, ktorá žije v Spojenom kráľovstve, v meste Bristol, už cez 15 rokov.
-V Anglicku žijem už naozaj dlho, keďže tu mám aj svoju rodinu a malú vnučku, vždy sa snažím zachovať niečo z našich slovenských tradícií. Je však pravdou, že aj Angličania majú niektoré pekné tradície, ktoré sme nemali problém si osvojiť. Angličania sú všeobecne pohodoví a pokojní ľudia, a v takom duchu sa nesú aj vianočné sviatky. Pod stromček nosí darčeky Santa Nicholas. Ježiška nepoznajú. Santa Nicholas je nazývaný aj Otcom Vianoc.
Deti tradične chodia s rodičmi do nákupných domov sadnúť si Santovi na kolená a pošepkať mu svoje želania. Stromček sa zdobí tradične. Každý podľa svojho vkusu. Na vianočnom stole nesmú chýbať „christmas crakers“. Podľa tradície sa „christmas crackers“ dávajú každému pri štedrovečernom stole vedľa jeho taniera.
Je to papierová rúrka v tvare väčšej salónky, ktorá pri roztrhnutí pukne ako slabá petarda. Trhajú sa po vianočnej večeri tak, že ich dvaja ľudia chytia každý za jeden koniec a jeden z nich potiahne. Z vnútra vypadne papierová kráľovská koruna, alebo malá plastová hračka a papierik so „suchým” anglickým vtipom – slovnou hračkou. Túto trofej získava buď ten, komu ostala v ruke väčšia časť „crackera“, alebo ten, komu „cracker“ patril.
Ich tradičným vianočným pečivom sú Mince Pies. Sú to malé koláčiky s priemerom asi 5 cm. Nebojte sa, nemá to nič spoločné s mäsom. Je to zmes nasekaného sušeného ovocia, orechov a brandy. Pred tým, ako sa koláčiky naplnia zmesou, nechajú sa niekoľko týždňov postáť. Spievanie kolied je najstarším vianočným zvykom a dá sa povedať, že je neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Sú rodiny, hlavne tie viac hudobné, ktoré si pred večerou posadajú ku klavíru a celá rodina spieva tradičné koledy, ktoré sú po celom svete dobre známe. Ich melódie poznáme aj na Slovensku a veľa z nich je prebratých.
Štedrý večer alebo Christmas Eve sa slávi 25. decembra v kruhu rodiny. Tradičná večera je moriak, zelenina a ich tradičná omáčka.
K morke nesmú chýbať ani brusnice. Polievka sa u nich veľmi neobľubuje, ale každá rodina má svoj zaužívaný zvyk. Niektorí majú len ich tradičné „starters“, čo môžu byť krevety alebo „pate“ – naša paštéta z hriankami. My, samozrejme, robíme kapustnicu. Po večeri sa je tradičný vianočný koláč. Potom si rodina posadá a rozpráva sa, spievajú sa koledy. Darčeky sa rozbaľujú až ráno.
Vianoce na grécky spôsob.
Hovoríme s Henrietou Hatzikosta.
-Vianoce v Grécku sú dosť podobné tým našim. Skôr Veľká noc je odlišná. Stromček zvyknú Gréci zdobiť už od začiatku decembra, niektorí dokonca už od novembra. Na to som si ešte stále nezvykla. Vianočné sviatky sa slávia od 24. decembra do Troch kráľov. V týchto dvanástich dňoch v roku prichádzajú akýsi zlí duchovia, známi ako „kalikantzari“. Štedrý večer sa slávi 25. decembra, tak ako u nás, obedujú spolu celé rodiny a snažia sa vychutnať vianočnú pohodu. Typické jedlo je moriak. Ja osobne sa kvôli dcérke snažím dodržiavať sviatok svätého Mikuláša, lebo takýto sviatok nemajú. Ľudia tu tiež chodievajú po koledách, za odmenu sa im dávajú buď peniaze, alebo sladkosti. Darčeky deťom na Nový rok ráno rozdáva Ai – Vasilis. Podľa legendy požehná koláč (Vasilopitu) s mincou uprostred a vypije pohár vína, ktorý gazdiná položila pod stromček. Keď ráno deti nájdu darčeky, každý z nich zje kus Vasilopitu – Ai – Vasilisovej torty. Kto vo svojom kúsku torty nájde mincu, bude mať po celý nový rok šťastie. Na štedrovečernom stole nesmie chýbať bravčové pečené mäso. Považujú ho za sväté a sviatočné jedlo.⋌
Autor: Michaela Kubusová