REGIÓN. Ministerstvo životného prostredia v júli tohto roku odštartovalo prvý program, ktorý je zameraný na odstraňovanie „čiernych skládok“. Program pod názvom „Veľké upratovanie Slovenska“. Program čistenie obcí sa ukončí koncam novembra. Na tento účel určili desať miliónov eur z Recyklačného fondu. Cieľom envirorezortu je pomôcť samospráve pri odstraňovaní najmä väčších skládok a starších čiernych skládok.
Mesto Rajec sa do projektu zapojiť nemuselo. „Riešime skládky operatívne vždy na danom mieste“, povedal Peter Dubec, referent oddelenia Výstavby a životného prostredia. Podľa jeho slov je dôležitá prevencia. Problém rieši prevenciou aj starostka obce Maršová-Rašov, Dagmar Karasová. „Vždy robíme prevenciu. Rozmiestnili sme 95 kontajnerov na separovaný odpad, päť veľkokapacitných kontajnerov a dva Bio kontajneri. Pokiaľ ide o stavebný odpad, vždy pre obyvateľov pristavíme veľkokapacitný kontajner.“
Obec Kotešová sa tiež do projektu nezapojila. “V našej obci sa nenachádzali nelegálne skládky veľkého rozsahu. Bolo tu niekoľko menších skládok, ktoré sa sme zaevidovali prevažne v okrajových častiach. Tieto obec zlikvidovala na vlastné náklady. Ľudí sme informovali prostredníctvom rozhlasu a webovej stránky. Tiež sme ich upovedomili o vyvodení zodpovednosti za ponechanie odpadu mimo miest, ktoré sú na to určené,“ povedala, Lýdia Frolová,z agendy komunálneho odpadu v obci Kotešová.
Obec Dlhé Pole sa do programu taktiež nezapojila. „V našej obci robíme prevenciu už niekoľko rokov. Od roku 2004 robíme zber veľkoobjemového odpadu a to dva krát do roka, jarné a jesenné upratovanie. V priemere odvezieme každý rok 45 ton veľkoobjemového odpadu. Všetci vedia, o týchto zberoch a vždy počkajú a tým pádom nevyvážajú odpad na miesta, kde by robili čierne skládky. Občas sa síce nájde nezodpovedný občan, ktorý dokáže vyviezť odpady do prírody, ale je ich podstatne menej, ako v minulosti,“ povedala Dana Veveričíková, starostka obce Dlhé Pole.
K najčastejším problémom v oblasti životného prostredia, ktorý ľudí trápi patria čierne skládky. Ide o odpad, ktorý nelegálne vyhadzujú nezodpovední a neslušní ľudia. Na Slovensku v júli tohto roku bolo zhruba 2500 evidovaných nelegálnych skládok a neoficiálnych mohlo byť až okolo 7000.
Autor: Michaela Kubusová