MUDr. Ján Hanák, lekár, chirurg, tenista, hokejista, parašutista, maratónsky bežec, dlhoročný organizátor športu, sa v uplynulých dňoch októbra dožil v dobrom zdraví krásnych a plodných 80 rokov svojho života. Bravó Janko!
Tento zapálený športovec svoje aktivity začal pestovať a rozvíjať v miestnom Sokole Žilina, kde sa ako starší žiak zúčastnil v roku 1948 XI. všesokolského sletu v Prahe a cvičil na pamätnom Strahove. Tieto športové aktivity získané v Sokole ďalej rozvíjal vo viacerých športoch, v ktorých patril medzi lídrov vďaka telesným dispozíciám a kultivovanej pohybovej úrovni.
Špičkový tenista
Ako samouk v tenise svojou húževnatosťou napredoval a postupne sa dostal do slovenskej tenisovej špičky. Dokázal to už na majstrovstvách Žilinského kraja žiakov, neskôr v doraste a nezabudnuteľný zápas odohral vo finále s Frantom Marešom (býv. futbalistom Žiliny). Na MS juniorov v Pardubiciach v r. 1954 bol v semifinále a neskôr vo finále majstrovstiev Slovenska v mixe s Friedlovou.
Nakoniec sa stal majstrom Slovenska veteránov nad 50 rokov v r. 1985. V tenisovej aj teoretickej praxi sa neustále vzdelával (získal zahraničnú literatúru) a bol úspešným trénerom svojich talentovaných dvoch dcér, z ktorých Marcela sa stala majsterkou SR v žiačkach a reprezentovala aj ČSR. Jančí – tréner sa významne podieľal na tenisovej kariére významného hokejistu Eda Derkitsa, ktorý sa stal dorasteneckým majstrom SR, pričom bol významným hokejistom Žiliny a po presťahovaní sa do Nemecka, aj jeho reprezentant.
Hodno spomenúť, že Janči (tak sme ho nazývali), vo svojej tenisovej kariére patril do elitného tímu ŠK, ISKRA, DYNAMO Žilina – účastníka tenisovej ligy od r. 1954 a spolu s hráčmi Cabala, Durčanský, Pikora, Ančinec, Pochaba šírili slávu tenisu v meste, aj v r. 1968 účinkovali Žilinčania v druholigovej súťaži Slovenska.
Hrával aj hokej
Druhým významným športom bol ľadový hokej, keď Janči hrával na poste obrancu, napr. v dorasteneckom tíme Žiliny v r. 1952 spolu s Gajarským a Burganom. Ako vojak základnej služby hral hokejovú divíziu za Duklu Prešov a v obrane mu bol partnerom Slovanista M. Dobrotka. Jančimu sa mimoriadne darilo v zápase so Žilinou, keď ho okamžite oslovil tréner Žiliny E. Čapek, aby sa po vojne vrátil pod Dubeň. Tak sa stalo v r. 1958, stal sa hráčom A-mužstva Dynama Žilina. Pretože lavíroval tenisom a hokejom, hokej pomaly ustupoval a stával sa tenistom. Patril vždy do partie hokejistov – neskôr žilinských veteránov a s pravidelnosťou vežových hodín sa zúčastňoval zápasu na Štedrý deň: Starí vs. Mladí.
Raz sa stalo, že jeho manželka Ludmila v tento deň naplánovala veľký objem domácich prác, no Janko musel o 10. hodine ísť na zimný štadión a odohrať tradičný zápas. Situáciu vyriešil geniálne – zobral z bytu koberce, že ich ide prášiť na dvor, no tieto naložil do auta, prišiel na zimák – odohral jednu tretinu (priniesol butylku slivovice) a odišiel spokojne domov. Všetko klaplo a bola spokojnosť.
Učarovala mu atletika
Atletika a neskôr vytrvalostné behy, to bolo jeho. V škole, kde sme spoločne drali lavice, vynikal v behu na 800 m, keď neskôr zaskakoval a pomáhal žilinským atlétom na 800, 1500 m. V rámci ŠHM bol tretí v behu, keď vyhral túto disciplínu Jozef Vengloš z Ružomberka (neskôr futbalový hráč a tréner). Ako ostaršieval Janči, venoval sa vytrvalostným behom, absolvoval ich spolu 14, medzi nimi aj Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Stal sa tzv. krstným otcom Behu od pamätníka – ku pamätníku, keď absolvoval doteraz všetkých 44 ročníkov. S radosťou a ako aktívny člen Olympijského klubu Žilina beháva Zátopkovú desiatku (absolvoval aj tento rok).
Skoky padákom
Ako bývalý príslušník výsadkového vojska v Prešove absolvoval 111 zoskokov padákom z balóna alebo z lietadla. Napriek operácii obidvoch kolien sa tak stalo v r. 2013 v Prostějove, čo bol posledný zoskok podujatia.
Je dlhoročným tajomníkom klubu vojenských výsadkárov SR a je aj prvým organizátorom a mecenášom cezpoľného behu Memoriál Jozefa Gabčíka, nášho krajana a rodáka z Poluvsia. Toto podujatie sa stalo najväčšími medzinárodnými pretekmi na severnom Slovensku.
Mnoho vyznamenaní
Janko, Janči, blahoželáme Ti zo srdca k Tvojim 80. rokom života a nech platí Tvoje osobné krédo a motto: „Deň, v ktorý som nešportoval, som nežil!“
Je potrebné spomenúť, že tento významný človek a športovec dosiahol niekoľko osobných vyznamenaní a ocenení:
– pamätnú medailu Ministra obrany SR, 2012
– ocenenie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu Mesta Žiliny od primátora mesta Žilina, 2014
– najvyššie ocenenie výsadkových veteránov ČR, 2012.
Túto spomienku zostavil a možno aj niečo zabudol Tvoj kamarát, spolužiak a spoluhráč Dušan Ondruš.
Autor: Dušan Ondruš