ŽILINA. Daň z ubytovania je v meste jedno euro za jednu noc. V niektorých mestách na Slovensku je táto daň vyššia. Mesto Žilina zatiaľ o zvýšení neuvažuje.
„Túto daň schvaľujú poslanci mestského zastupiteľstva. Zatiaľ sa neuvažuje o navýšení tejto dane,“ povedal Pavol Čorba, hovorca mesta. Za rok 2014 priniesli turisti touto formou do mestskej kasy sumu 167 000 eur, za rok 2013 to bola suma 161 000 eur. „ V tomto roku to vyzerá veľmi dobre. K dnešnému dňu je to suma 146 000 eur,“ doplnil Čorba.
Podľa neho k tomu prispieva aj Žilinské kultúrne leto, ktoré ponúka širšiu a kvalitnejšiu plejádu kultúrno-spoločenských akcií. „Aj toto je jeden z faktorov.“ Druhý je ten, že po oživení globálnej ekonomiky, ktorá má priamy dopad aj na obyvateľstvo, sú ľudia ochotní investovať viac do svojich ciest za poznaním. Je to však faktor, ktorý mesto neovplyvňuje. „Každopádne, Žilina má čo ponúknuť každej generácii.
Peniaze sa vracajú vo forme dotácie pre OOCR Malá Fatra a TIK Žilina na podporu rozvoja cestovného ruchu v meste Žilina,“ doplnil hovorca. Ide napríklad o chod kancelárie TIK-u, podpora propagácie cestovného ruchu vo forme propagačných materiálov, investícia do rôznych workshopov, ktoré sú zamerané na cestovný ruch, zabezpečenie profesionálnych turistických sprievodcov po Žiline a podobne. „Zaznamenávame postupný nárast turistov, ale nejde len o turistov, ktorí sú ubytovaní na území mesta Žilina, ide o turizmus ako celok,“ konštatoval.
Z pohľadu mesta je kapacita ubytovacích zariadení dostačujúca. „Tento systém si regulujú súkromné subjekty, ktoré v predmetnej oblasti podnikajú. Nevedieme presné štatistiky, ale sme presvedčení, že Žilinu navštívili ľudia z každého kontinentu,“ dodal.