ŽILINA. V rámci stavby „ŽSR, dostavba zriaďovacej stanice Žilina-Teplička a nadväzujúcej železničnej infraštruktúry v uzle Žilina“ prebehne modernizácie železničnej stanice v Žiline. „V budove sa vykonajú nevyhnutné úpravy pre riadenie prevádzky v uzle Žilina. Upravia sa WC pre cestujúcich tak, aby boli prístupné z interiéru a aby toalety spĺňali požiadavky kladené normami a predpismi,“ informovala Martina Pavliková, hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky.
Ďalej pokračovala, že pre informovanie prepravy cestujúcich priestory vybavia vizuálnymi informačnými tabuľami. „Sú to najmä priestory nástupíšť v smere Bratislava, Košice, Čadca/Česká republika, Rajec a vnútorných priestorov staničnej – prijímacej budovy pre cestujúcu verejnosť.“
Budovu zrevitalizujú
Kompletná rekonštrukcia železničnej stanice nie je plánovaná. Uskutočniť by sa mala revitalizácia, obdobná ako v železničnej stanici Košice. „Na východnom konci staničnej budovy, pri pošte, sa vybuduje prístavba, ktorá bude obsahovať technologické miestnosti pre železničné zabezpečovacie a oznamovacie zariadenia, prevádzkové miestnosti a v rámci prístavby bude vybudovaný aj nový verejný vestibul so vstupom do podchodu.“
Obnova stanice sa dotýka aj podchodu smerom na Národnú ulicu. „Železničný podchod sa zrekonštruuje a zároveň dôjde k jeho predĺženiu a vyústeniu smerom k Uhoľnej ulici.“
Náplňou stavby bude aj úplná rekonštrukcia koľají a výhybiek, železničných mostov, nástupíšť, odstránenie úrovňových priecestí a priechodov a ich náhrada mimoúrovňovými.
Štátnou expertízou určili cenu verejnej práce vo výške 346 726 000 eur bez DPH. „Financovanie stavby sa plánuje z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 a štátneho rozpočtu. Začiatok realizácie prác je plánovaný v roku 2018.“
Vybavujú stavebné povolenie
V nasledujúcom období prebehnú práce na vypracovaní projektu pre stavebné povolenie. „Potrebné je zabezpečiť majetkovoprávne usporiadanie, stavebné povolenia, dokumentáciu pre realizáciu stavby, dokumentáciu pre výber zhotoviteľa stavby a následne bude potrebné začať proces verejného obstarávania pre výber zhotoviteľa stavebných prác. Predpokladaná doba výstavby sú tri roky.“
Počas výstavby bude premávka na železnici zachovaná. „Dôjde však k zníženiu traťovej rýchlosti, pretože práce budú vykonávané za plnej železničnej prevádzky, kde sa na vedľajšej koľaji budú uskutočňovať stavebné práce,“ dodala Pavliková.