Štát začal vykupovať pohľadávky veriteľov spoločnosti Váhostav. Podľa nich ale nedostanú ani len 50 percent. V niektorých prípadoch dokonca prerobia.
ŽILINA. Minulý týždeň začal štát vykupovať pohľadávky nezabezpečených veriteľov stavebnej spoločnosti Váhostav – SK, a. s.
Štát si zriadil firmu
Na túto činnosť si zriadil novú štátnu firmu s názvom Slovenská reštrukturalizačná, s. r. o. „ Nechápem dôvody, prečo sa zakladá na tieto účely nová firma. Nielenže sa celé Slovensko poskladá na financovanie dlhu Váhostavu, za ktorým stojí Juraj Široký, navyše štát vynaloží ďalšie peniaze na manažment novej firmy“, komentoval súčasný stav Peter Belinský, ombudsman pre živnostníkov a malých podnikateľov.
Vypracovali si analýzu
Podľa analýzy, ktorú si dali vypracovať poškodení živnostníci a malí podnikatelia, nedostanú od vlády sľubovaných 50 percent.
„V niektorých prípadoch dokonca na celej transakcii môžu prerobiť. Štát si po odkúpení pohľadávky vypýta daň z celej sumy, ktorú Váhostav dlhuje živnostníkom, napriek tomu, že oni dostanú iba polovicu zo zaslúženej mzdy,“ doplnil a pokračoval, že následne cez odvody budú títo oklamaní podnikatelia platiť štátu ďalšie peniaze naspäť.
„Analýzu vypracoval odborný tím v zložení daňových špecialistov a právnikov.“
Väčšina prerobí
V skratke a zjednodušene ide o to, že štát síce vyplatí veriteľom 50 percent, ale vzápätí im ich zdaní, ale nie z vyplatených 50 percent, ale z celých 100, navyše si vypýta aj odvody.
Pre ilustráciu môžeme použiť ako príklad platcu DPH, ktorému Váhostav dlhuje 20-tisíc eur. Od Váhostavu dostane 18,67 %, teda 3 734 eur. Od štátu dostane sľúbenú polovicu, ale po zaplatení odvodov a daní je v mínuse 783,31 eur.
„Problém je v tom, že síce dostane 50 %, ale musí zdaniť celú sumu 20-tisíc eur. Zvýšia sa mu odvody a daň a vlastne mu nič neostane a navyše je takmer tisíc eur v mínuse,“ ilustruje situáciu Belinský.
Podľa neho je to nespravodlivý systém, ktorý ničí podnikateľské prostredie na Slovensku.
V prípade, že by živnostník zdaňoval len polovicu, ktorú reálne dostane od štátu za Váhostav – teda v našom príklade 10 tisíc eur – ostalo by mu až 3676,94 eur.
Začiatkom apríla tohto roku ombudsman spolu s poškodenými podnikateľmi adresoval prostredníctvom médií predsedovi vlády jasný odkaz: „Vyzývam premiéra, aby nás prijal. Máme návrh riešenia. Chceme, aby štát odkúpil všetky tieto pohľadávky a preplatil výkony, ktoré malí živnostníci a dodávatelia pre štát a Váhostav urobili. Chceme, aby o tieto prostriedky zaplatil Váhostavu menej. Hovorí sa tomu trojzápočet. Na rozpočet to nebude mať dosah, budú len administratívne náklady,“ povedal na aprílom stretnutí s médiami.
S veriteľmi sa stretli
Premiér Fico podľa neho reagoval na výzvu o stretnutie. „So zástupcami veriteľov sa formálne stretol, avšak moju účasť na stretnutí odmietol. Asi sa bál, že budeme mať lepšie návrhy ako jeho odborníci. A dnes reálne vidíme, že jeho riešenie je výhodné iba pre spoločnosť Váhostav,“ doplnil Belinský.
Otázka teda znie, čo môžu dotknutí podnikatelia robiť.
„Ja zo svojej pozície ombudsmana môžem iba poukázať na problém. Neviem ho reálne vyriešiť, tú moc má momentálne iba vláda Slovenskej republiky. O mojom pôvodnom riešení vedia, avšak nie je tak výhodné pre spoločnosť Váhostav,“ dodal Peter Belinský.