Počet ochorení prenášaných kliešťami sa takmer zdvojnásobil

Nájsť si po prechádzke v lese na tele neželaného hosťa nepoteší nikoho. Ako je to s kliešťami na Kysuciach tento rok a ako sa pred nimi chrániť?

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: FOTOLIA)

Nájsť si po prechádzke v lese na tele neželaného hosťa nepoteší nikoho. Ako je to s kliešťami na Kysuciach tento rok a ako sa pred nimi chrániť?

Na Kysuciach sa do konca júla vyskytli dva druhy ochorení spôsobené kliešťami. „V týchto dňoch, v súvislosti s výskytom kliešťov, boli hlásené ochorenia na kliešťovú encefalitídu (kliešťový zápal mozgu) a lymskú boreliózu,“ hovorí Xénia Lukáčová, regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V uplynulých dňoch sezóna výskytu kliešťov vrcholila. „Sezóna začína skorou jarou a končí s prvými jesennými mrazmi. Výskyt v priebehu roka stúpa od apríla, kulminuje v letných mesiacoch s maximom v júli a potom opäť klesá.“

SkryťVypnúť reklamu

Môžu byť aj v záhradách a parkoch

Kliešte obľubujú vlhké prostredie a najčastejšie sa vyskytujú v tráve a v nízkom poraste na kraji lesov, na čistinách, pri vodných tokoch a pozdĺž lesných chodníkov. Nevyskytujú sa len v lese, ale aj v záhradách či v parkoch uprostred miest.

„V posledných rokoch sa v dôsledku oteplenia presúvajú aj do vyšších nadmorských polôh. Nie každý kliešť je infikovaný vírusom kliešťovej encefalitídy a nie každý má v sebe baktériu spôsobujúcu lymskú boreliózu. Keďže však nevieme rozlíšiť, ktorý jedinec je a ktorý nie je infekčný, oplatí sa chrániť pred všetkými.“

Počet ochorení na lymskú boreliózu sa zdvojnásobil

V porovnaní s minulým rokom sa výskyt ochorení spôsobených kliešťami zvýšil. „V minulom roku sme za prvý polrok evidovali šesť ochorení na lymskú boreliózu, v tomto roku došlo k zvýšeniu hlásených ochorení na jedenásť, ktoré mali sporadický charakter.“

SkryťVypnúť reklamu

Počet ochorení na kliešťovú encefalitídu je rovnaký ako minulý rok - úrad zaznamenal dva prípady. „V tomto roku boli potvrdené dve ochorenia v rodine, pravdepodobne po konzumácii tepelne neopracovaného ovčieho mlieka a výrobkov z neho.“

Najlepšie funguje prevencia

Podľa slov regionálnej hygieničky je najúčinnejším spôsobom ochrany pred ochoreniami prevencia. „Prevencia spočíva v osobnej ochrane – ľudia by mali nosiť oblečenie bledej farby s dlhými rukávmi a dlhé nohavice zastrčené do ponožiek, aby bola zakrytá čo najväčšia plocha tela. Dôležité je aj používanie repelentných prípravkov.

Po návrate z výletu z prírody by si mal každý čo najrýchlejšie a najdôslednejšie pozrieť celé telo a prisatého kliešťa odstrániť. Pozor by si mali dávať aj milovníci mlieka.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzhľadom na možný spôsob prenosu ochorenia na kliešťovú encefalitídu po požití tepelne neopracovaného kozieho, ovčieho či kravského mlieka a mliečnych výrobkov sa odporúča konzumovať len prevarené alebo pasterizované mlieko.“

Ochrániť môže aj očkovanie

Odborníci odporúčajú ako preventívne očkovanie. Zaočkovať sa môžete dať len proti kliešťovej encefalitíde, očkovanie proti lymskej borelióze neexistuje.

„Najvhodnejšie je začať s očkovaním v zimných mesiacoch, kedy je aktivita kliešťov nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve skôr, ako nastane obdobie masívneho výskytu kliešťov,“ hovorí Lukáčová.

Základné očkovanie pozostáva z troch dávok očkovacej látky. Prvú dávku je podľa slov regionálnej hygieničky najvhodnejšie podať v chladných mesiacoch (január, február, druhá dávka sa podáva mesiac až tri mesiace po prvej a tretia päť až dvanásť mesiacov po druhej dávke.

„Tesne pred nastupujúcou sezónou aktivity kliešťov sa môže použiť aj zrýchlená očkovacia schéma: druhá dávka sa podá už dva týždne po prvej dávke a tretia dávka v rozmedzí päť až dvanásť mesiacov po druhej, pričom dva týždne po druhej dávke je miera ochrany nad 90 percent.“

Po absolvovaní kompletného očkovanie troma dávkami ste chránení na dobu minimálne tri roky, potom odborníci odporúčajú preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 931
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 6 639
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 213
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 116
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 232
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 788
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 620
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 229
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Spadol na neho konár.


Fedor Blaščák hovorí o vandalizme.


18
Budova na Hviezdoslavovej ulici prejde obnovou.

Pobočka pošty v nej funguje ďalej.


Vlaková patrola ZSSK na Rušňoparáde 2025.

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu