Krásneho životného jubilea sa dožíva najstarší žijúci žilinský atlét Andrej Andrejkovič.
Vo štvrtok 24. júla oslávil v plnom zdraví krásne životné jubileum 90 rokov najstarší žijúci žilinský atlét Andrej Andrejkovič. Narodil sa v Košiciach, ale prakticky celý život žil v Žiline, takpovediac rodený Žilinec. A preto sme si zaspomínali na jeho bohatú pedagogickú, ale hlavne na športovú činnosť.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ako mladý chlapec si vážil možnosti, ktoré mu v tom čase spoločnosť poskytovala. Šport bola jeho veľká láska, po skončení Ľudovej školy nastúpil na Žilinské chlapčenské gymnázium. Profesor Adamko a profesor Cebecauer v ňom objavili veľký športový talent.
Odrazové a rýchlostné danosti ho predurčovali pre skoky a behy. Nakoniec sa upísal prekážkovým behom a skoku do výšky. V behu na 110 m pr. v roku 1944 až 1945 bol v tabuľkách Slovenska na 1. mieste, keď čas 16,4 bol na tie časy výborný. V skoku do výšky výkonom 170 cm patril medzi najlepších.
V čase II. svetovej vojny sa poriadalo málo atletických podujatí. Prekážky na štadiónoch boli málokde. Ako spomínal oslávenec na toto obdobie? S určitou nostalgiou v hlase hovorí: „Bolo to krásne, ale i veľmi ťažké. Na našom gymnáziu sme mali skvelého riaditeľa Dr. Jána Mjartana, nadšenca atletiky, ktorý zohnal dosky, klince, náradie a sami za účasti prof. Adamka a prof. Cebecauera sme si vyrobili drevené prekážky, stojany na skok do výšky, ale i siete na volejbal.“
V roku 1942 bol členom víťazného družstva žiakov gymnázia, ktoré v Bratislave získalo putovný Mičuchov pohár. O rok neskôr v drese ŠK Žilina bol členom družstva, ktoré vyhralo Pohár študentov v Prahe. Okrem atletiky hrával aktívne volejbal v Žiline, Bratislave, neskôr na vojne za Ostravu.
Po maturite sa rozhodol študovať pedagogiku so zameraním na telovýchovu na Tyršovom ústave telesnej výchovy a športu. Jeho otec učiteľ a organista a dedo učiteľ, mali veľký vplyv na jeho ďalšie pedagogické vzdelanie, ktoré dokončil na Karlovej univerzite v Prahe. Po skončení štúdií nastúpil vojenskú prezenčnú službu v Bratislave a Ostrave. Pedagogickú činnosť začínal na Odbornom učilišti v Dubnici s aprobáciou telesná a branná výchova od 1. 9. 1952, kde pôsobil do 30. 6. 1954. V tom roku sa vrátil do Žiliny a od 1. 9. 1954 pôsobil ako pedagóg na Odbornom učilišti Pozemných stavieb v Bytčici, až do odchodu na dôchodok v roku 1987. Počas 35-ročnej aktívnej činnosti obdržal rôzne vyznamenania. Dnes, i keď má 90 krížikov, stále je čulý, denne sleduje šport, žilinský futbal, ale hlavne úspechy Petra Sagana.
Do ďalších rokov želáme oslávencovi veľa zdravia a spokojnosti v mene atletickej rodiny a Olympijského klubu Žilina.
K zástupu gratulantov sa pripája aj naša redakcia a všetci blízki, čo ho poznajú.

Autor: Juraj Straka