Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Žilina po výbornom výkone zdolala Poltavu

Výsledok prvého zápasu tretieho predkola Európskej ligy.

Matej Jelič strelil prvý gól MŠK.Matej Jelič strelil prvý gól MŠK. (Zdroj: TASR)

Päť zápasov v Európskej lige a pätnásť strelených gólov. Futbalisti Žiliny v tejto sezóne stále neprehrali. V úvodnom zápase tretieho predkola zdolali ukrajinskú Poltavu 2:0.

3. predkolo Európskej ligy 2015/2016 (prvý zápas):

MŠK Žilina - FC Vorskla Poltava 2:0 (1:0)

Góly: Matej Jelič, 73. Jakub Paur.

ŽK: Jakub Paur, Miroslav Káčer, Milan Škriniar - Armend Dallku, Oleksandr Sklyar, Olexandr Kovpak, Vadim Sapai, Anton Shinder, ČK: 90. Stanislav Bogush, rozhodovali: Marijo Strahonja - Ivica Modrič, Dario Vrabec (všetci Chorvátsko), 4757 divákov.

Žilina: Miloš Volešák - Ernest Mabouka (20. Nikolas Špalek), Denis Vavro, Milan Škriniar, Bojan Letič - Viktor Pečovský - Jakub Paur, László Bénes (90+. Michal Škvarka), Miroslav Káčer, Jaroslav Mihalík (83. William) - Matej Jelič.

Poltava: Stanislav Bogush - Vadim Sapai, Armend Dallku, Yevhen Tkachuk, Sergey Siminin - Sanzhar Tursunov, Oleksandr Sklyar (85. Andriy Tkachuk), Volodymyr Chesnakov, Artem Gromov (77. Mladen Bartulovič) - Anton Shinder, Olexandr Kovpak (80. Oleg Barannik).

Domáci začali nebojácne a v úvodných sekundách mali miernu hernú prevahu. V úvodnej štvrťhodine sa často tlačili do šestnástky, ale na prvú šancu alebo strelu čakali diváci márne. Viac zaujalo iba nepríjemné zranenie Mabouku, ktorý musel striedať a ihrisko opustil na nosidlách. V 20. minúte reklamoval faul vo veľkom vápne Jelič, ale pokutového kopu sa nedočkal. Ukrajinci sa prezentovali tvrdou, niekedy až zákernou hrou, čo sa nepáčilo ani divákom.

V 23. minúte sa po jednej zo štandardiek hlavou presadil Škriniar, ale rozhodcovia gól pre ofsajd neuznali. Čo nevyšlo stopérovi MŠK, o pár sekúnd napravil kanonier Jelič. Po peknej akcii a ešte krajšej prihrávke Káčera otvoril chorvátsky legionár skóre zápasu. Po polhodine hry bolo v šestnástke ukrajinského celku opäť rušno, ale tentokrát bez gólu. Hostia boli v týchto chvíľach absolútne neškodní a hralo sa prakticky na jednu bránu. V 37. min. Letič z dobrej pozície prepálil bránu. V 41. minúte zasiahol Volešák po strele Shindera a bola to jediná ucelená akcia hostí v prvom polčase. V 44. minúte išiel úplne sám na bránu niekoľko metrov Káčer, ale loptu trestuhodne napálil len do brankára. V závere polčasu ešte nastali zmätky v obrane MŠK, ale gólom to neskončilo.

Po zmene strán Vorskla pridala na aktivite, no do šancí sa nedostávala. Až Sapai v 53. minúte pohrozil nebezpečnou strelou, ale tá išla mimo. Po hodine hry prišla rýchla kontra žlto-zelených, ale hostia situáciu v zadných radoch zvládli. V 63. minúte prišiel brejk aj v podaní Poltavy, Škriniar v šestnástke fauloval a nasledovala penalta. Kovpak však loptu napálil vysoko nad bránu a iba potvrdil slabučký výkon ukrajinského celku v tomto stretnutí. V 67. minúte sa ocitol Gromov sám pred Volešákom, ale loptu nespracoval. V priebehu druhého polčasu však prevzali iniciatívu hostia a boli čoraz nebezpečnejší.

V 73. minúte však prišla pekná akcia domácich po ľavej strane. Špalek vyzvŕtal obranu, našiel Paura, ten si zasekol súperovho hráča a strelou po zemi pridal druhý gól. Žilinčania priebeh duelu kontrolovali a po druhom presnom zásahu zlepšili aj hru v poli.

V 87. minúte vybehol brankár Bogush proti Paurovi, hosťujúci gólman ho nešetrne zrazil k zemi a videl červenú kartu. Hostia navyše nemohli striedať, a tak sa do brány musel postaviť hráč z poľa. Obaja hráči zo súboja ostali ležať na zemi. Horšie to vyzeralo s brankárom hostí, ktorý sa len ťažko zdvíhal zo zeme. O pár minút sa z polovice ihriska rútil na bránu Pečovský aj s ďalšími spoluhráčmi, zobral zodpovednosť na vlastné plecia a snažil sa prekonať gólmana lobom, no trestuhodne minul. Žilina zvíťazila 2:0 a pred odvetou si vypracovala sľubný náskok.

Miroslav Káčer (stredopoliar MŠK Žilina): "S výsledkom sme spokojní. Ak chceme uspieť aj v odvete, musíme pridať v dôraze a premieňaní šancí. V druhom polčase hostia trochu prebrali iniciatívu. Neviem, čím to bolo. Sme však spokojní."

1. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku