REGIÓN. Väčšina kúpalísk v našom regióne má už otvorené. Ako prvá otvorila svoje Letné bazény Mestská plaváreň v Žiline. Naplno fungujú aj termálne kúpaliská v Rajeckých Tepliciach a v Rajci.
Príjemne sa schladiť počas horúcich letných dní sa dá aj v prírode. Ľudia najčastejšie využívajú rieku Varínka, Kysucu i Váh. V obľube sú ale aj štrkoviská a jazerá.
Kúpanie len na vlastnú zodpovednosť
Kúpanie sa neodporúča v lokalitách, ktoré nemajú prevádzkovateľa a ktoré nesledujú ani orgány verejného zdravotníctva. Kúpanie v nich je len na vlastnú zodpovednosť.
Kontrola kvality vody na kúpanie na najvýznamnejších prírodných vodných plochách sa začína predsezónnym vzorkovaním približne dva týždne pred začiatkom kúpacej sezóny a v jej priebehu pokračuje v dvojtýždňových intervaloch.
„V okrese Žilina sa pravidelne nemonitoruje žiadna vodná plocha. V minulosti sa sporadicky monitorovalo Vodné dielo Žilina,“ informovala Zuzana Drobová z mediálneho odboru Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Dodržiavať treba zásady osobnej hygieny
Pri kúpaní vo voľnej prírode, ale aj na verejných kúpaliskách sa deti a dospelí môžu dostať do kontaktu s rôznymi druhmi mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť zdravie.
„Prevencia infekčných ochorení súvisiacich s kúpaním spočíva hlavne vo využívaní kúpalísk len s povolenou a kvalitnou prevádzkou. Každý návštevník by mal dodržiavať zásady osobnej hygieny, a to pred vstupom do bazéna, ako aj po vykúpaní.“
Môže poškodiť organizmus
Vodou sa najčastejšie šíria bakteriálni pôvodcovia črevných nákaz, ktorých zvýšený výskyt môže vyvolať hnačkové ochorenia, najmä u detí.
„Vo vode sa môžu nachádzať vírusy, ktoré vyvolávajú vírusové gastroenteritídy a iné vírusové ochorenia, ako napríklad vírusové zápaly očných spojiviek, vírusový zápal pečene typu A – výnimočne pri masívnej kontaminácii.“
V prírodných lokalitách sa môžu aj rozmnožiť sinice, ktoré sa hromadia na vodnej hladine v podobe takzvaného vodného kvetu.
„Tieto zelené organizmy obsahujú škodlivé látky, ktoré môžu najmä u detí a citlivejších ľudí vyvolávať alergické reakcie, ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek.“ Prehltnutie takejto vody môžu spôsobiť nevoľnosť, zvracanie a hnačky.
Nebezpečné sú aj vody, do ktorej sa dostali výlučky hlodavcov. „Na kúpajúcich ľudí môžu preniesť leptospiry. Vyvolávajú ochorenia, ktoré sa podobajú symptómom chrípky, alebo prebiehajú s príznakmi poškodenia centrálnej nervovej sústavy, pečene a obličiek,“ dodala Drobová. ⋌