REGIÓN. Začiatok letnej turistickej sezóny sa nezaobišiel bez zásahu Horskej záchrannej služby. Privolaná bola v stredu krátko po 11:00 k turistovi v bezvedomí na Kope vo Veľkej Fatre. Ako informoval Tomáš Hvizda z Operačného strediska Horskej záchrannej služby, záchranári vyrazili ihneď na miesto, o pomoc požiadali i vrtuľníkovú záchrannú službu zo Žiliny.
Operátor Hvizda pomáhal cez telefón nahlasovateľovi s resuscitáciou. Vrtuľník však musel pre silný vietor pristáť v Krpeľanoch, odkiaľ lekár s horskými záchranármi pokračovali peši k postihnutému. Aj napriek pomoci záchranárov aj iných turistov sa však život 60-ročného muža zachrániť nepodarilo.
Nepodceňujte zvolenú trasu
S oficiálnym začiatkom letnej turistickej sezóny v Tatrách záchranári Horskej záchrannej služby upozorňujú, že netreba podceňovať zvolenú trasu. „Ľudia si často zvolia túru, ktorá na mape vyzerá ľahko. Dôležité je ale pozrieť si aj prevýšenia a ako dlho bude zhruba túra trvať. Je veľa internetových stránok, ktoré si možno pred turistikou pozrieť. Dajú sa nájsť aj fotky, odkiaľ sa vyráža a na čo si treba dať pozor,“ povedal Vladimír Šedek, riaditeľ Horskej záchrannej služby Veľká Fatra.
Ďalej pokračoval, že dôležité je sledovať aj stránku Horskej záchrannej služby. „Zverejňujeme na nej výstrahy pred búrkami, silným vetrom a taktiež informujeme, kde sú popadané stromy.“
Najčastejšou chybou turistov je, že si nezoberú so sebou dostatok tekutín. „Ľudia sú dehydratovaní a odpadávajú. Najmä cukrovkári si musia uvedomiť, že pri túre majú väčší výdaj energie. Tomu sa musia prispôsobiť a zobrať si zo sebou jedlo, inzulín. Posledné tri prípady sme mali cukrovkárov, ktorí skolabovali.“
Turistiku je najlepšie začať ráno, treba zvoliť dobré oblečenie i obuv.
„Počas leta, sú veľmi nebezpečné aj búrky, ktoré sa vyskytujú hlavne počas poludnia. Dobré je preto mať so sebou vždy aj pršiplášť. Ak ste na hrebeni, treba čo najrýchlejšie zbehnúť dole. Nájsť si nejaký nevodivý peň, odhodiť všetky veci a čakať,“ dodal Šedek.
Pomôcť môže aplikácia
Novinkou pre túto letnú turistickú sezónu je Aplikácia Horskej záchrannej služby. Umožňuje odosielanie tiesňových SMS správ a volania na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby „18300“ s odoslaním aktuálnej GPS pozície pre rýchlu lokalizáciu volajúceho v horskom prostredí.
Aplikácia podporuje aj komunikáciu pre nepočujúcich pomocou piktogramov. Pomocou aplikácie je možné kedykoľvek a kdekoľvek získať informácie o výstrahách v jednotlivých horských oblastiach, v zimnom období informácie o lavínovej situácii.