ŽILINA. Materská škola Janka Borodáča 6 sa snaží vštepovať deťom pozitívny vzťah k životnému prostrediu. „Na to, aby si deti všímali nielen krásu, ale cítili potrebu chrániť, pomáhať, starať sa pred ničením a devastáciou využívame rôzne edukačné aktivity,“ povedala Soňa Kozoková, učiteľka v Materskej škole Janka Borodáča 6.
Ďalej pokračovala, že deti z materskej školy sa niekoľko týždňov zúčastňovali aktivít na tému hmyz. „Priame pozorovania nenahradia encyklopédie, knihy, videá, obrázky, alebo makety či vzory. Veľmi vhod nám padla ponuka zakúpiť si húsenice na pozorovanie zázraku od vajíčka po motýľa.“
Do materskej školy poštou prišli dva balíky. V jednom bola motýlia záhradka a v druhom plastový pohár s piatimi húsenicami. „Deťom sme vysvetlili, že ak chceme, aby z húseníc vznikol motýľ, musíme sa o ne starať a musia byť trpezliví, lebo všetko potrebuje čas.“
Učiteľka ďalej opísala, že spolu s deťmi húsenice kŕmili a pozorovali ako rastú. „Keď nadišiel ich čas zakukliť sa, húsenice sa začali zhromažďovať pod vrchnák. Na druhý deň sme už našli kukly.“ Papierové koliesko, na ktorom boli kukly umiestnené preniesli do motýlej záhradky. O pár dní na to v nej už poletovali štyri babôčky bodliakové.
„Aby motýľom spevneli krídla, kŕmili sme ich sladkou vodou a vymieňali čerstvé konáriky a kvety.“ Deti sa však najviac tešili na deň, kedy motýle vypustia do prírody, aby mohli cítiť vôňu kvetov a vyhrievať sa na slnku. „Boli aj trochu smutné, ale my sme boli rady, že aj našim pričinením sa mohli dotknúť zázraku a sily prírody,“ dodala Soňa Kozoková.