ŽILINA, REGIÓN. Zvieratá v regióne sú kvôli rozširujúcej sa výstavbe vytláčané zo svojho prirodzeného prostredia. Prekračujú preto svoj revír, strácajú plachosť a dostávajú sa k obydliam. Najnovší prípad sa stal na Novom cintoríne v Závodí. Zeminu rozryli na niekoľkých miestach.
„Diviaky zničili niekoľko hrobov, ktoré boli správcom cintorínov následne upravené. Samotné škody neboli veľkého rozsahu,“ povedal Pavol Čorba, hovorca mesta.
Prostredie zveri sa zmenilo
Vstup zvierat do obývaných častí je častý. „Zver sa nachádza takmer vo všetkých mestských častiach okrem centra mesta a sídlisk, výnimka je sídlisko Hájik. Ide najmä o diviačiu a srnčiu zver,“ povedal hovorca mesta.
Rozširujúca sa výstavba spôsobuje, že zvieratá sú vytláčané z ich pôvodného teritória.
„Spôsobené je to tiež správaním sa vlastníkov pôdy, ktorí si neplnia povinnosti podľa zákona. Následkom je, že mnohé ovocné sady sú zdrojom ľahkej potravy hlavne pri dozrievaní ovocia. Problémom je aj prikrmovanie zveri odpadom z domácností,“ dodal Čorba.
Strieľať nemôžu, pomôže len dobrý plot
Kvôli voľnému pohybu diviakov na Novom cintoríne zasahovali aj poľovníci. „Diviačica aj s mladými sa na cintorín dostala pravdepodobne cez otvorenú bránu cintorína. Samica potom vybehla, mladé však nevedeli nájsť cestu von,“ povedal predseda poľovníckeho združenia Hubertus Dušan Roubal.
Ďalej pokračoval, že dve mláďatá sa im podarilo odchytiť. „Tretie mláďa vybehlo dierou v plote. Chytené diviačiky sme pustili do voľnej prírody.“
Zabrániť zvieratám v ďalších návštevách sa dá jedine dobrým oplotením a zatváraním brán na všetkých cintorínoch. Lov na cintoríne, ako v nepoľovnej ploche, zákon zakazuje.
„Lesný úrad na základe sčítania zveri a bonity revíru určí plán lovu jednotlivých druhov zveri. Pre náš revír, kam lokalita Nového cintorína patrí, sa plán pohybuje okolo sto diviakov. Podľa potreby v spolupráci s Lesným úradom sa operatívne môže navýšiť. Minulý rok to bolo približne o 50 percent, “ dodal Roubal.