Od 1. apríla je v Slovenskej republike účinný nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, ktorý reaguje na meniace sa potreby trhu práce a definuje aj pojem systém duálneho vzdelávania. Duálne vzdelávanie je systém, ktorým sa získavajú vedomosti, schopnosti a zručnosti potrebné pre povolanie žiaka strednej odbornej školy s úzkym prepojením praktickej prípravy u konkrétneho zamestnávateľa. Dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou je spolupráca školy, žiaka a zamestnávateľa.
Zamestnávatelia v odbore stavebníctvo, ktorí mali záujem prihlásiť sa do systému duálneho vzdelávania v tzv. „zrýchlenom stave“, teda poskytovať praktické vyučovanie už v školskom roku 2015/2016, museli podať žiadosť o overenie spôsobilosti Republikovej únii zamestnávateľov do 30. apríla 2015. K tomu, aby zamestnávateľ mohol poskytovať praktické vyučovanie v systéme duálneho vzdelávania (t.j. u seba v prevádzke), musel získať osvedčenie - certifikát a umožniť aj obhliadku materiálno-technického zabezpečenia svojich priestorov, ktoré musia zodpovedať školskému vzdelávaciemu programu študijného alebo učebného odboru. Obhliadku realizovala odborná komisia, ktorú nominovala Republiková únia zamestnávateľov.
Praktickú časť vzdelávania – odborný výcvik budú žiaci v duálnom vzdelávaní absolvovať v danej firme, teoretickú časť odborných a ostatných vyučovacích predmetov bude zabezpečovať Stredná odborná škola stavebná, Tulipánová 2 v Žiline, ktorá má štatút Centra odborného vzdelávania a prípravy pre stavebníctvo v rámci Žilinského samosprávneho kraja.
V Žilinskom kraji sa v odbore stavebníctvo ako prví prihlásili do systému duálneho vzdelávania zamestnávatelia ARTCO zo Žiliny a MARUNA z Terchovej. Splnili všetky formálne náležitosti a na obhliadke materiálno-technického zabezpečenia svojich priestorov, v ktorých budú poskytovať praktické vyučovanie žiakom obstáli na „výbornú“. Spoločnosť ARTCO získala osvedčenie na učebný odbor klampiar, spoločnosť MARUNA na odbory tesár a murár.
Spoločnosť ARTCO získala zasa osvedčenie na učebný odbor klampiar. FOTO: (GS)
Obidvaja zamestnávatelia následne podpísali zmluvu o duálnom vzdelávaní so Strednou odbornou školou stavebnou na Tulipánovej ulici v Žiline, s ktorou dlhodobo úspešne spolupracujú, a ktorá ako jedna z troch pilotných stavebných škôl v rámci Národného projektu „Rozvoj stredného odborného vzdelávania“ na Slovensku overuje systém duálneho vzdelávania.
Títo zamestnávatelia môžu do 31. augusta 2015 uzatvoriť „učebnú zmluvu“ s budúcimi žiakmi Strednej odbornej školy stavebnej v Žiline, na základe ktorej budú mať žiaci odbornú prax priamo u zamestnávateľa. „Týmto príspevkom sa chcem veľmi pekne poďakovať všetkým zúčastneným stranám za profesionálnu a korektnú spoluprácu. Zamestnávatelia zo žilinského kraja sú príkladom toho, že nie všetko sa dá počítať cez peniaze a že svedomitou prácou s mladými ľuďmi môžu prispieť k pozdvihnutiu stredného odborného vzdelávania v regióne. Zamestnávateľom duálne vzdelávanie okrem iného pomôže nadobudnúť vyššiu odbornú pripravenosť zamestnancov, ušetrí im náklady na nábor a rekvalifikáciu zamestnancov, a tým zvýšia stabilitu svojej firmy“ povedal na záver Gabriel Kovács, koordinátor projektu pre sektor stavebníctvo v Žilinskom kraji.
Prví tesári a murári absolvujú odbornú prax v spoločnosti MARUNA. FOTO: (GS)
Autor: SK