Namiesto žiadosti o odstrel, ľudia zvieratá radšej pozorujú

Do územia Národného parku Malá Fatra zasahuje niekoľko poľovných revírov s relatívne malou rozlohou. Ľudia sem prichádzajú na zvieratá poľovať, ale aj pokochať sa ich krásou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME)

VARÍN. Národný park Malá Fatra má niekoľko poľovných revírov s rozlohou do 3-tisíc hektárov. Najväčším je poľovný revír Turany z južnej strany Malej Fatry s rozlohou okolo 6-tisíc hektárov. Správa Národného parku Malá Fatra má podľa jej riaditeľa Michala Kalaša s drvivou väčšinou poľovných revírov korektnú spoluprácu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Takisto potrebujeme byť v teréne a často využívame napríklad poľovnícke zariadenia. Keďže nemáme žiadne terénne stanice, žiadne zázemie pre našu terénnu prácu, aby ľudia mohli fungovať v teréne. Musí tu byť korektná spolupráca. Sú združenia, kde je to na profesionálnej úrovni, aj keď je jasné, že názory nebudú nikdy rovnaké," povedal riaditeľ Správy Národného parku Malá Fatra.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia si začínajú uvedomovať hodnotu zvierat

Podotkol, že poľovné revíry majú desiatky členov, väčšinou ľudí, ktorí nie sú prírodovedecky vzdelaní a na prírodu nazerajú ako na celok. "Ale s mnohými poľovnými hospodármi alebo jednotlivými členmi máme naozaj výborné vzťahy, aj pohľad na prírodu. Veľa ľudí, ktorí by ešte pred pár rokmi žiadali odstrely medveďov, dnes už chodí s fotoaparátom. Zvieratá skôr fotia, ako sa na ne majú pozerať cez puškohľad. Postupne si ľudia uvedomujú význam a hodnotu živých zvierat a zážitku z ich pozorovania vo voľnej prírode. V zahraničí ide o významný zdroj príjmov práve z takýchto aktivít, označovaných ako ´mäkký turizmus´," povedal Kalaš.

Na území národného parku žije bežná poľovná raticová zver. Je to hlavne jelenia zver. Aj keď v našich podmienkach jelene nedosahujú trofejovú kvalitu, povedzme jeleňov z oblasti Poľany. "Stúpajúca populačná dynamika je u diviačej zvery, čo roky dozadu nebolo. Dnes už diviaky môžete vidieť vo veľkých čriedach v predhorí v poľnohospodárskej krajine. Ale rovnako aj nad hornou hranicou lesa nie je problém vidieť 20 25 diviakov."

SkryťVypnúť reklamu

Medveď hnedý je celoročne chránený

Pre poľovníkov boli, sú a vždy budú podľa neho zaujímavé aj všetky veľké šelmy, ktoré žijú v národnom parku. Najväčšia šelma, ktorou je medveď hnedý, je celoročne chránená. Je na ňu možné poľovať na základe výnimky ministerstva životného prostredia. K žiadostiam na odstrel sa vyjadrujeme na prelome februára a marca. V zmysle legislatívy je taxatívne stanovené, za akých podmienok možno výnimku udeliť.

"Sledujeme, či boli spôsobené škody na hospodárskych zvieratách, na poľnohospodárskych kultúrach, prípadne, či dochádzalo k nejakým konfliktom s týmito zvieratami. V priemere sú to v súčasnosti za územie Malej Fatry zhruba dve, maximálne tri výnimky. Dnes už dopyt po výnimkách nie je taký ako roky dozadu. Mali sme obdobia, keď prišlo 15 žiadostí," dodal Kalaš s tým, že k poklesu záujmu nesporne prispieva byrokracia pri povoľovaní lovu, čo pravdepodobne vedie k vyššej miere pytliactva na medveďa.

SkryťVypnúť reklamu

Poľovný zákon určuje práva poľovníctva

Výkon práva poľovníctva rieši predovšetkým poľovný zákon. "Určuje limity, že sa v piatom stupni ochrany prírody, čiže v rezerváciách, výkon práva poľovníctva realizovať nemôže. Takisto sa tam nesmú stavať poľovnícke zariadenia toto vyplýva aj zo zákona o ochrane prírody. Či už sú to krmelce, chodníky, posedy. Tieto veci sú z piateho stupňa vylúčené. Má to svoju logiku. Aspoň rezervácia by mala byť oázou pokoja. Ale ostatná poľovnícka činnosť je v území národného parku bežná," uzatvoril Kalaš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 472
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 082
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 508
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 240
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 870
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 645
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu