STREČNO. Divadlo v Strečne má bohatú tradíciu. Jeho počiatky siahajú do roku 1927.
Stoličky na predstavenie priniesli z domu
„Divadelníci vtedy ako prvé odohrali predstavenie Ferda šéfom. Strečno nemalo ešte kultúrny dom, a tak sa hralo v budove potravného družstva a neskôr v ľudovej škole. Najväčší rozmach ochotníctvo zaznamenalo za režiséra Jozefa Ilovského, neskôr za Václava Oravca,“ povedala Beáta Badibangová, členka ochotníckeho divadla.
Ďalej pokračovala, že keď ochotníci chceli hrať, javisko a kulisy si museli svojpomocne vyrobiť a stoličky doniesť z domu. „V roku 1950 zo získaných prostriedkov z odohraných hier dali vyrobiť kulisy v divadelnej dielni Martin. Neuveríte, ale tieto kulisy nám slúžia dodnes.“
Poslednú divadelnú hru Figliar Matej odohrali v roku 1990 a po nej nastalo 19-ročné divadelné ticho. Myšlienka obnoviť tradíciu zabudnutého ochotníckeho divadla v Strečne ožila v roku 2009. „O obnovenie súboru sa zaslúžila hlavne pani Marta Pristachová, ktorá dala dokopy partiu starých, ale aj nových nadšencov divadla. Poďakovanie patrí tiež obci, ktorá vytvorila podmienky na obnovu tradície divadla, režisérovi Cyrilovi Obertovi, Silvestrovi Trnovcovi staršiemu, Jane Tavačovej a Paľovi Bukovinskému mladšiemu.“
V súbore hrajú najmä ženy
Súbor má momentálne niekoľko stabilných členov. Zastúpenie majú vekové kategórie od 30 až do 60 rokov. „Ide však prevažne o ženy. Chýbajú nám v súbore mladí ľudia a najmä muži. Niekedy je naozaj problematické vybrať hru s minimom mužských úloh. Nemôžem povedať, že by sa mladí ľudia o ochotnícke divadlo nezaujímali. Keď však zistia, aké je časovo náročné, a že jedinou odmenou je dobrý pocit a potlesk publika, vzdávajú sa.“
Po obnovení divadla v roku 2009 ochotníci odohrali dve hry: Kamenný chodníček od Ferka Urbánka a Ženský zákon Jozefa Gregora Tajovského. Okrem domácej pôdy svoje dobré meno a umenie predvádzajú aj v okolitých dedinách. „Od tohto roku pravidelne každý rok na Vianoce odohráme premiéru nacvičenej hry v sále Kultúrneho domu Strečno a v okolitých dedinách. Doteraz sme odohrali hry od viacerých svetových i slovenských autorov. Neviete si predstaviť, ako nás teší, keď diváci žasnú nad výkonmi amatérskych hercov.“
Na ich predstavenia chodí veľa mladých ľudí
Ochotníkov zo Strečna veľmi teší, že v dnešnej uponáhľanej dobe kultúrny život v obci stále žije. „Dokazuje to veľké divácke zázemie, ktoré tu máme. Na naše predstavenia chodí veľa mladých ľudí. Novú hru nacvičujeme vždy začiatkom jesene. Tradíciou sa stalo tiež uvedenie premiéry. Tú každoročne odohráme 25. decembra.“
Po premiére odohrajú minimálne tri vystúpenia doma. „Teší nás, že dobré meno nášho súboru poznajú aj ľudia mimo Žiliny a na naše domáce predstavenia chodia ľudia zo širokého okolia. Ročne naše divadlo odohrá približne osem predstavení.“Všetky kulisy na jednotlivé predstavenie si ochotníci pripravujú svojpomocne. „Nemôžem nespomenúť Dominika Tavača. Ochotne nám vždy pomáha s výrobou hlavných kulís. Je to vlastne náš dvorný kulisár. V začiatkoch obnovenia divadla sme hrávali ľudové hry, a tak sme si kostýmy a kroje požičiavali v Martine.“
Keďže v súčasnosti hrajú hry modernejšie, kostýmy si herci zabezpečujú sami. „Divadlo však netvoria len herci. Jeho súčasťou je veľa ľudí, ktorých na javisku nie je vidno. Predstavenie by sme bez nich neodohrali. Myslím technikov, zvukárov, osvetľovačov, kulisárov a kopec iných, ktorí sa starajú o technickú a organizačnú stránku predstavení.“
V súčasnosti súbor pripravuje ďalšie divadelné predstavenie a vyberá sa jeho obsadenie. „S tým má plné ruky práce režisérka Martuška Pristachová. Našou prioritou je udržiavať dobrú úroveň vystúpení a zlepšovať sa. Uvažujeme tiež o zapojení sa do nejakej súťažnej prehliadky ochotníckych divadiel,“ dodala Beáta Badibangová.