ŽILINA. Putovanie s Michalom Chmeliarom po Nikarague sa začalo v hlavnom meste – Managua. Nachádza sa medzi Leónom a Granadou. „Tieto mestá dlhú dobu medzi sebou súperili o to, ktoré z nich bude hlavné mesto. Nakoniec sa dohodli na tom, že medzi nimi vybudujú hlavné mesto. Nebolo to veľmi šťastné riešenie. Centrálna časť Managuy je na tektonickom zlome,“ povedal Michal Chmeliar. Ďalej pokračoval, že hlavné centrum bolo dvakrát zničené. „Napriek tomu ponechali Managuu ako hlavné mesto. Jej centrum a hlavné inštitúcie však presunuli. Centrum nechali opustené. Pokiaľ sa tam nekoná nejaká oslava, je ľudoprázdne.“
Nájdete tu park aj sopku
Necelých 30 kilometrov od hlavného mesta sa nachádza Národný park Sopka Masaya. Okrem toho, že je sopka jednou z najaktívnejších sopiek Nikaraguy, môže sa popýšiť aj tým, že je to najstarší a najväčší národný park Nikaraguy. „Vulkán Masaya je veľmi zaujímavý úkaz. Má viac než 12 komínov a v jeho dutinách žijú kŕdle netopierov. V období španielskej koloniálnej nadvlády bol vulkán mimoriadne aktívny.
Permanentne tam bolo vidieť jazero plné lávy, o ktorom predpokladali, že je to brána do pekla.“ Dodnes je aktívny a má niekoľko kráterov.
Mesto plienili piráti
Od sopky sa návštevníci knižnici spolu s cestovateľom presunuli do Granady. Mesto je významným prístavom. Rovnako ako v dobe kolonizácie je tu sústredený obchod so zlatom, striebrom a drevom. Vzhľadom na svoje bohatstvo mesto v minulosti trpelo útokmi pirátov. Do mesta sa piráti dostávali vďaka spojeniu jazera Nikaragua s Karibikom. Piráti sa usadili priamo na brehoch jazera. Plienenie mesta spôsobila nedostatočná ochrana mesta. Pevnosť mal pred útokmi ochrániť iba jeden kanón. Okrem pirátov sa v jazere Nikaragua pravidelne usídľujú aj žraloky.
„Jazero Nikaragua je dosť raritné. Migrujú doňho morské žraloky. Podobne ako lososy skáču cez pereje proti prúdu, dostanú sa do jazera, tu sa nejaký čas živia a potom sa zas vrátia do mora. Je to jedna zo záhad Nikaraguy.“
Zaujímavé jazero
V jazere sa aj nachádza skupina malých ostrovčekov, ktoré boli vytvorené dvoma vulkánmi uprostred jazera a Parque Nacional Volcán Mombacho – Národný park okolo sopky Mombacho.
„Ostrovčeky vznikli tým, že sopky vychrlili kamene a tie zarástli. Domáci si tu vybudovali sídelká a buď tam pestujú niečo, bývajú tam, alebo ich prenajímajú. Pre domácich je to dovolenková zóna. Postavili si tam chatky alebo rezidencie, a tak majú svoje súkromie na svojom ostrovčeku,“ povedal cestovateľ.
Dodal, že momentálne prebieha výstavba nikaragujského prieplavu medzi Atlantikom a Tichým oceánom.
Predpokladá sa, že druhý prieplav bude dokončený do piatich rokov. Touto vodnou cestou chce Nikaragua vytvoriť konkurenciu Panamskému prieplavu.