ŽILINA. Kladením vencov k pamätníku vojakov 1. československého armádneho zboru v Sade SNP a na Vojenskom cintoríne na Bôriku v Žiline si pripomenuli 70. výročie oslobodenia Žiliny. Zúčastnili sa na ňom predstavitelia Ruskej federácie, Bieloruskej republiky a Českej republiky. Veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku Alexej Fedotov vyznamenal pri tejto príležitosti šesť slovenských vojnových veteránov.
Na cintoríne je pochovaných 1788 vojakov
Predseda Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár povedal, že na vojenskom cintoríne na Bôriku je pochovaných 1788 vojakov Červenej armády. "Odpočívajú tu vojaci 18. gardovej armády, ktorí padli pri Liptovskom Mikuláši, na Orave, pri oslobodzovaní Kysúc, okolia Žiliny, až po Dubnicu nad Váhom. Je tu 71 samostatných hrobov, v ktorých sú prevažne mladí dôstojníci poručíci a podporučíci. A štyri spoločné hroby, v najväčšom z nich je pochovaných 1087 vojakov," povedal Drotár.
"Treba si spomenúť na ľudí, ktorí pred sedemdesiatimi rokmi zahynuli nielen pri oslobodzovaní nášho mesta, ale celého kraja. Je dôležité, aby sme tu každý rok boli. A aj mnoho žiakov základných a stredných škôl, čo považujem za podstatné. Pretože odkaz, že nikdy nesmieme dopustiť niečo podobné, ako bola druhá svetová vojna, je stále aktuálny. A musíme sa starať o to, aby naše generácie, aj generácie po nás vedeli, čo sa počas druhej svetovej vojny dialo," zdôraznil primátor Žiliny Igor Choma.
Na území Žilinského samosprávneho kraja sa podľa jeho predsedu Juraja Blanára nachádza viac pamätníkov druhej svetovej vojny, ako je počet obcí a miest. "Je to dôkazom, že po vojne ľudia prejavovali veľkú úctu tým, ktorí nám priniesli slobodu. A som veľmi rád, že sa táto tradícia udržiava až dodnes. Treba sa poďakovať všetkým vojnovým veteránom, ktorí sú medzi nami, za ich hrdinstvo. A všetkým, ktorí boli účastníkmi bojov. Rovnako aj potomkom, ktorí museli strasti druhej svetovej vojny prežívať na vlastnej koži. A som veľmi rád, že aj Slovenská republika prijala množstvo zákonov, ktoré si akýmkoľvek spôsobom uctievajú vdovy, vdovcov, ale predovšetkým siroty po padlých v druhej svetovej vojne," dodal Blanár.