ŽILINA. Folklórny súbor Stavbár vznikol v roku 1959 pri Pozemných stavbách Žilina. V septembri 1997 súbor podpísal zmluvu o pôsobení súboru pri Žilinskej univerzite.
Majú 50 členov
Cieľom bolo vytvoriť pre členov lepšie podmienky pre činnosť súboru a získať doň viac študentov z vysokej školy. „Sme folklórny súbor Žilinskej univerzity v Žiline. Gro našich členov tvoria študenti univerzity, žiaci stredných škôl a pracujúci, ktorí sú z veľkej miery bývalými študentmi univerzity,“ povedal Zdenko Čerňan, umelecký vedúci FS Stavbár.
V súčasnosti má súbor okolo 50 členov, ktorí nacvičujú štyrikrát do týždňa vo vyhradených priestoroch na univerzite. Súbor prezentuje svoje aktivity na pravidelných prehliadkach vysokoškolských súborov Slovenska, ako sú Akademická Nitra a Akademický Zvolen. Je držiteľom niekoľkých významných ocenení folklórnych súťaží a festivalov nielen doma, ale aj v zahraničí.
Absolvovali množstvo vystúpení
„Za najväčší úspech považujem fakt, že súbor funguje už viac ako 55 rokov. Súbor sa každoročne zúčastňuje aj akademických súťaží, kde sme boli už dvakrát laureátmi Akademickej Nitry. Aj keby niekto čakal, že folkloristi sú bezhranične súťaživí, tak to by asi nebolo vôbec o folklóre. Nevraživosť medzi súbormi neexistuje. Aj keď porota rozhodne ako rozhodne, každý to rešpektuje, zablahoželá víťazom, ale hlavne – ľudia prídu, zaspievajú si zatancujú a zabavia sa s kolegami z iných súborov.“
Počas svojej dlhoročnej existencie súbor absolvoval viac ako dvetisíc vystúpení doma i v zahraničí. „Súbor v priemere každoročne absolvuje okolo 50 vystúpení. Vystupujeme po Slovensku na rôznych akciách, plesoch, dedinských festivaloch, veľkých folklórnych festivaloch. Často si nás volajú organizácie na vlastné podujatia. A aspoň raz ročne sa nám podarí vycestovať i do zahraničia. Pravidelne chodíme do Čiech a na Moravu.
Precestovali sme skoro celú Európu okrem severských krajín. Boli sme Ázii, Afrike i Južnej a Strednej Amerike.“
Menili spôsoby stvárnenia
Počas dlhoročnej existencie súboru sa menil výber folklórneho materiálu, ako aj spôsob stvárnenia tanečných a speváckych programov. „V našom repertoári sa nachádzajú ucelené programové bloky, ktoré pochádzajú predovšetkým z obcí severozápadného Slovenska ako napríklad Považský Chlmec, Čičmany, Terchová, Malatiná. Ale aj z iných regiónov Slovenska, ako Važec, Myjava či Zamutov. Program súboru je takou mozaikou folklórnych obrázkov z celého Slovenska.“
Vychádzajú z ľudovej tradície
Tvorba programu FS Stavbár vychádza predovšetkým z tanečnej a hudobnej tradície ľudovej kultúry. Vo svojich choreografiách súbor zobrazuje aj tance s kalendárnymi a výročnými zvykmi a obradmi.
„Každý súbor má svoju zvláštnosť, každý má svoju vlastnú choreografiu, každý má svoju vlastné ja na javisku. Známym sme vďaka našim pásmam z Považského Chlmca, Veselými zbojníkmi a najmä pásmom z Važca. Veľký úspech sme zožali aj spracovaním čičmianskej svadby, ktorú máme ako jediní na Slovensku,“ dodal Zdenko Čerňan.