ŽILINA. Mladí reportéri je národný projekt neformálneho vzdelávania mládeže v oblasti mediálnej gramotnosti pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Vyhlasovateľom a organizátorom súťaže je edukačno-mentorská platforma pre deti a mládež www.dikymoc.sk, ktorej realizátorom je neziskové občianske združenie Šedý medveď. Súťažná téma nesie názov: „Narodil som sa na Slovensku.“ Projekt je venovaný pamiatke Petra Pišťanka - skvelého spisovateľa, novinára a člena odbornej poroty tejto súťaže.
Projekt podporujú aj členovia Národnej pracovnej skupiny pre Štruktúrovaný dialóg v SR – IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže, ZIPCeM, AKRAM, Eurodesk.
Chcú inšpirovať mladých
Cieľom projektu je inšpirovať mladých ľudí, aby po svete chodili s otvorenými očami a pozorne načúvali, boli dostatočne občiansky angažovaní, zaujímali sa o dianie navôkol, viedli štruktúrovaný dialóg s „dôležitými dospelými“, nebáli sa vyjadriť svoj názor a používali svoju prítomnosť na internete na vytváranie hodnôt a činov, ktorými môžu pozitívne meniť svet, v ktorom žijú.
Projekt dáva priestor všetkým mladým ľuďom na Slovensku (druhý stupeň ZŠ a SŠ) a to bez ohľadu na ich žurnalistickú zdatnosť, štylistiku či dokonalú gramatiku. Dôležitá je motivácia a chuť pridať ruku k dielu – vytvoriť si vzťah ku kreatívnemu písaniu, fotografii, videu, pretože môžu slúžiť ako vyjadrovací prostriedok na odkomunikovanie myšlienok, názorov a vecí, v ktorých sa mladí ľudia občiansky angažujú.
Môžu si zriadiť online časopis
Projekt poskytuje na absolútne bezplatnej báze všetkým základným i stredným školám Slovenska možnosť zriadiť si svoj vlastný online školský časopis, s personalizovaným dizajnom a vlastným príspevkovým systémom a zároveň edukuje vybraných pedagógov i študentov v oblasti administrácie tohto online komunikačného kanálu. Deti, mládež i pedagógovia sa tak môžu zadarmo naučiť ako správne využívať nástroje online média, ako sa starať o svoj vlastný online časopis a vytvárať hodnotný obsah, ako marketovať svoje médium v prostredí sociálnych sietí, ako obsluhovať publikačnú platformu a v neposlednom rade ako viesť štruktúrovaný dialóg v komunite, regióne, priestore, kde žijú.
O víťazoch súťaže rozhodne odborná porota. Na víťazov kolektívnych i individuálnych kategórií čakajú atraktívne ceny – technologické pomôcky (tablety, fotoaparáty, smartfóny, diktafóny a kamera), prostredníctvom ktorých môžu ďalej a čo najlepšie vykonávať „remeslo“ mladých reportérov.
Projekt predstavuje jeden z efektívnych nástrojov neformálneho vzdelávania mládeže, prostredníctvom ktorého získavajú zručnosti potrebné na plnohodnotné začlenenie sa do spoločnosti, podporuje ich aktívne občianstvo a prispieva k ich zamestnateľnosti. Motivácia a podpora mladých, aby boli aktívnymi občanmi, a to prostredníctvom zvýšenia ich účasti na občianskom živote a na činnostiach v komunite, ako aj zvýšenia ich participácie v systéme zastupiteľskej demokracie, zároveň patrí aj medzi prioritné témy Stratégie Slovenskej republiky pre mládež na roky 2014 – 2020, Stratégie EURÓPA 2020, ako aj Stratégia EÚ pre mládež na roky 2010 - 2018.