ŽILINA. 20. apríla otvorili v Žiline Centrum včasnej intervencie. Stalo sa tak jedným z troch slovenských centier popri Bratislave a Prešove.
Podľa riaditeľa nadácie SOCIA Vladislava Mateja pracuje v troch centrách na plný úväzok do 15 zamestnancov - odborníkov zo špeciálnej pedagogiky, psychológie, sociálnej práce a fyzioterapeuti. "Včasná intervencia by sa mala začať poskytovať čo najskôr - pred narodením dieťaťa alebo po narodení, keď sú signály, že by mohlo mať problém. Aby na služby zdravotníkov vedelo rýchlo nadviazať Centrum včasnej intervencie a sprevádzať rodinu. Podčiarkujem, že je to dlhodobé sprevádzanie. Okrem včasnosti je tam multidisciplinárny tím odborníkov z rôznych profesií a každý vie, čo má rodine ponúknuť. A služby idú za rodinou do jej domácnosti," povedal Matej.
Desať percent novorodencov vyžaduje inú starostlivosť
Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre oblasť neonatológie Mirko Zibolen informoval, že na Slovensku sa dnes rodí zhruba 55-tišíc novorodencov, pričom asi 10 percent z nich si vyžaduje inú ako štandardnú starostlivosť.
Problémy, ktoré sa vyskytnú, sú tak rozsiahle, že často vedú k znefunkčneniu a rozpadu rodiny. A práve tu existuje obrovské pole pôsobnosti, kde treba pomôcť rodičom takto znevýhodnených detí. Včasná intervencia je nenahraditeľnou súčasťou komplexnej starostlivosti o tieto deti. Zahŕňa zdravotnú, školskú aj sociálnu oblasť. Služba včasnej intervencie by preto nemala byť chápaná ako niečo navyše, ale skôr ako dôležitá zložka starostlivosti o rodinu so zdravotne znevýhodneným dieťaťom, "podotkol Zibolen.
Otvorenie Centra včasnej intervencie podporila aj matka štvorročného Leonarda Jana Lowinski. "Slovenský rodič dieťaťa s ťažkým, prípadne často pri diagnózach typu DMO aj s kombinovaným znevýhodnením, musí byť pre svoje dieťa multidisciplinárnym odborníkom a ohromujúcim manažérom logistiky v jednom. Nezabúdajme, že je to rodič, ktorý často vychováva ďalšie dieťa. A má ešte frustrujúcu funkciu, funkciu finančného mága, ktorý musí zabezpečiť dostatočné finančné prostriedky na zaplatenie celej komplexnej terapeutickej starostlivosti," zhodnotila súčasnú situáciu rodičov Lowinski.
Systém v Nemecku umožňuje o dieťa sa starať lepšie
Doplnila, že momentálne žije s rodinou v Nemecku, ktorého sociálny, školský, zdravotnícky a systém včasnej komplexnej pomoci jej umožňuje starať sa o dieťa kvalitatívne hodnotnejšie a ľudsky dôstojne. "Ich predstava sociálnej inklúzie je štruktúrovane postavená a jednoducho čitateľná - poskytovať ľuďom so znevýhodnením podporu, ktorá im umožní byť bytostne účastným všetkých životných etáp, cez ktoré človek prirodzene prechádza. A na základe aktuálne čerstvo prežívanej skúsenosti máme o to väčšiu motiváciu iniciovať potrebné zmeny v našej krajine. Zmeny, ktoré by mali priniesť viac podporujúce prostredie pre deti so znevýhodnením od samého narodenia, "dodala Lowinski.