Kedy ste začali s otužovaním a aká bola vaša motivácia?
- Od svojich sedemnástich rokov som pretekal v behu na stredné a dlhé trate. S pretekaním v behu som skončil v roku 2013. Šport je pre mňa životným štýlom, a preto som hľadal náhradu za beh a napadla mi myšlienka, že si splním sen. O sprchovaní v studenej vode som sníval od malička, ale nikdy som nenašiel odvahu. V apríli 2013 som sa rozhodol, po naštudovaní rôznych materiálov o otužovaní, začať s plávaním vo vodných nádržiach a riekach.
Mali ste ako nováčik teplotu, ktorú ste považovali za kritickú?
– S teplotou vody som nemal problém, pretože som pomerne poctivo a tvrdo trénoval. Otužilci vodu delia na ľadovú, ktorá má od nula stupňov do štyroch stupňov, studená od štyroch do osem stupňov, chladná od osem do 12 stupňov, a potom je takzvaná pohoda, ktorá má nad 12 stupňov.
Zimné obdobie s ľadovými kryhami a mínusovou teplotou vzduchu je pre otužilca vrchol sezóny a zdroj adrenalínu, či je to schopný zvládnuť.
Ako vyzerá váš denný tréning?
- Môj tréning v otužovaní spočíva v rannom striedavom sprchovaní teplou a studenou vodou, večer sprchovanie studenou vodou. Cez týždeň trikrát plávanie v rieke bez ohľadu na počasie. Otužovanie je pre mňa veľkou výzvou s pomerne celkom slušnou dávkou adrenalínu najmä v zimnom období, keď sa dá plávať v rieke s ľadovými kryhami.
Cítite sa zdravší oproti dobe pred otužovaním?
- Zo zdravotného hľadiska nepochybne otužovanie má na telo človeka pozitívny vplyv. Ja som sa o tejto skutočnosti presvedčil na vlastnom tele. Od mladosti som trpel migrénami tak raz do mesiaca. Po roku otužovania sa migrény úplne stratili. Žiadna chrípka, imunita sa nepomerne zlepšila a zbavil som sa tiež nádchy. V minulostí som aspoň raz ročne mal chrípku.
Aký limit má pobyt v ľadovej vode?
– Vo všeobecnosti nie je určené, koľko má byť vo vode otužilec. Nie sme všetci rovnakí a ovplyvňuje to aj , ako je otužilec trénovaný. Pri teplote vody okolo nuly by vo vode nemal byť otužilec dlhšie ako 20 minút.
Čo robia otužilci v lete?
– V lete sa otužilci pripravujú na novú sezónu tak, že chodia plávať zavčasu ráno a plávajú pomerne dlho, aby si zlepšili štýl plávania.
Aký je správny postup na začatie s pravidelným otužovaním?
- Keď niekto chce začať s otužovaním, je ideálne začať na jar, niekedy koncom apríla, prípadne v máji, keď teplota vody v riekach stúpne na desať stupňov. Samozrejme, že súčasťou otužovania je ranné a večerné sprchovanie studenou vodou.
Tak ako pri každom športe, existujú aj pri otužovaní určité riziká. Prvou podmienkou je dobrý zdravotný stav potvrdený lekárskou prehliadkou a vedieť plávať. Prekážkou potom nie je vek ani prípadné zdravotné postihnutie. Otužilec a plavec vo vodných tokoch musí vedieť vnímať vnútorné pocity, aby nedošlo k podchladeniu otužilca a k zdravotným komplikáciám.
Ste zakladateľom klubu otužilcov Krasňanské mrože. Ako hodnotíte sezónu?
- Klub otužilcov Krasňanské mrože som založil s pomocou primátora Krásna nad Kysucou. Krasňanské mrože majú za sebou už skoro celú sezónu a myslím si, že je úspešná. Za pomoci vedenia mesta sme zorganizovali celoslovenské plávanie otužilcov v rieke Kysuca v meste Krásno nad Kysucou. Krasňanské mrože sa počas sezóny zúčastnili na piatich celoslovenských akciách, kde dôstojne reprezentovali Krásno nad Kysucou.