ŽILINA. Cestovanie po Guatemale s Michalom Chmeliarom sa začalo v najznámejšom turistickom meste.
„Antigua dlhé roky slúžila ako hlavné mesto. Postavili ju však medzi sopky Aqua, Fuego a Acatenango. A v roku 1773 bolo toto veľkolepé mesto poslednýkrát zničené zemetrasením. V 18. storočí sa hlavné mesto presunulo do Guatemala City a Antigua ostala zakonzervovaným mestom klasických dejín a koloniálnych čias,“ povedal Michal Chmeliar a ďalej podotkol, že sopky okolo Antiguy sú stále činné.
„V januári sopka Fuego, čo v preklade znamená oheň, začala vypúšťať oblaky popola. Je to ale úplne normálne a domáci sú na to i na zemetrasenia zvyknutí. Majú ich tam aj niekoľkokrát za deň. Ale aj keď otrasy cítite, neznamená to, že sa musíte hneď evakuovať alebo sťahovať.“
Po mestách jazdia pomaľované autobusy
Guatemala je zaujímavá tým, že po nej jazdia pestrofarebne pomaľované školské autobusy. Jazda takýmto autobusom je nezabudnuteľná. „Väčšinou sú to vyradené školské autobusy z Kanady a Spojených štátov amerických, ktoré dali šoféri do poriadku. Pomaľovali ich a dovnútra namontovali obrovské reproduktory, ktoré určujú rytmus cesty.“
V Guatemale sa nestretnete s neochotným šoférom. S autobusom nestojí len na zastávkach. Zastane i na miestach, kde je veľa ľudí, alebo ak na neho zamávate.
„Každý autobus má v posádke dvoch ľudí – šoféra a nadháňača, ktorý stojí v otvorených dverách a kričí, kam autobus ide. Keď nastúpite do autobusu, nadháňačovi aj zaplatíte. Nie sú tam žiadne lístky, štikanie, označovanie a ani čipové karty,“ smeje sa cestovateľ.
Udržiavajú staré tradície
Ak navštívite Gauatemalu, nevynechajte jazero Atitlán. Nikto presne nevie, ako vzniklo a nik ani netuší, čo všetko ukrývajú jeho temné modré vody. Jeho dno vedci dodnes ešte poriadne nepreskúmali. Vie sa len, že jeho hĺbka je minimálne 340 metrov. „Je to veľmi navštevované miesto. Miestni o Atitláne hovoria, že je to najkrajšie jazero na svete. Voda z neho neodteká a mestečká okolo jazera žijú dodnes pôvodným životom. Ľudia sa stále obliekajú dobovo, varia tie isté jedlá. Domáci stále v jazere perú, kúpu sa v ňom i rybárčia.“
V blízkosti jazera je mesto Santiago de Atitlan, ktoré je známe obrovským trhoviskom. Kúpiť sa tam dá všetko od potravín, drogérie až po bicykle či rezervy na auto. Domáci stále chodia vo farebných, ručne tkaných krojoch.
Tajomné stavby ukrýva prales
Uprostred guatemalskej džungle sú ukryté pyramídy, svedkovia dávnej mayskej civilizácie. Mayovia ich postavili medzi 2. až 9. storočím, keď dosiahli vrchol svojej civilizácie. Vynikali v astrológii či matematike a najpôsobivejšie mayské archeologické nálezisko na území Guatemaly je Tikal.
„Okolo Tikalu profesor Kováč zo Slovenska už niekoľko rokov vedie výskum v spolupráci s Guatemalcami. Našli tam niekoľko nových stavieb a rozlúštili mnoho textov, ktoré boli zanechané na stavbách i zvitkoch. Ich práca je pomerne namáhavá. Najprv musia sochu vykopať a vyčistiť. Potom ju zdokumentujú a všetko zaznamenajú. Napokon vytvoria repliku sochy a originál zasypú zasa do zeme,“ dodal Michal Chmeliar. Vďaka množstvu doposiaľ neodkrytých stavieb láka Tikal a jeho okolie veľké množstvo turistov. Okrem nadšencov histórie Tikal navštevujú i priaznivci Hviezdnych vojen. George Lucas ruiny mesta využil na stvárnenie planéty Yavin.