V čom spočíva práca vlakového zabezpečovacieho testera?
- V jednoduchosti povedané, tester má potvrdiť alebo vyvrátiť, že produkt, ktorý bol vytvorený pre zákazníka na základe jeho požiadaviek, spĺňa alebo nespĺňa tieto požiadavky. Mojou úlohou je pripraviť prostredie, vytvoriť testy, a potom ich vykonať. A, samozrejme, kedže všetko musí byť aj na papieri, spisujem k tomu aj potrebnú dokumentáciu.
Ako testovanie prebieha, aké má fázy?
- Testovanie je proces, ktorý sa začína spísaním toho, čo sa má otestovať. Vezme sa dokument, ktorý obsahuje požiadavky zákazníka a z neho sa vytvorí zoznam testov, ktoré tieto požiadavky pokryjú a kde sa majú vykonať. Každý test sa rozpíše, akým spôsobom sa má vykonať, aké má kroky a aké výsledky ma každý krok dať. Potom sa vytvoria testovacie skripty pre testovacie prostredie v laboratóriu, prípadne priamo pre použitie v železničnej sieti zákazníka. Zvyčajne sa to robí pre systémy, ktoré buď ešte nie sú dokončené alebo neumožňujú otestovať jednoducho a ekonomicky niektoré stavy Keď je všetko hotové, prebieha posledná fáza – validácia. Tá má overiť, či testy, ktoré boli vykonané, v skutočnosti pokrývajú požiadavky zákazníka a spĺňajú potrebné normy.
Na akom projekte momentálne pracujete?
- Projekt Thameslink, ktorý by v budúcnosti mal umožniť cestovanie cez Londýn zo severu na juh, bez prestupov v centre. Vytvorí teda železničné linky spájajúce obe strany Temže. Je to ambiciózny plán, ktorý je financovaný aj britskou vládou. V samotnom Londýne sa budujú nové stanice a tunely, koľajiská, infraštruktúra. V Nemecku sa vyrábajú vlaky. Momentálne sa na testovacom okruhu robia testy na štyroch dlhých vlakoch a dva krátke sa spájajú a kompletizujú. Každý vlak bude vybavený anglickým zabezpečovacím systémom AWS/TPWS, ktorý bude využívaný mimo centra. V centre Londýna bude vlak zabezpečovaný systémom ETCS. Po spustení plnej prevádzky budú stanice v centre Londýna obsluhovať až 24 vlakov za hodinu.
Ako dlho už pracujete ako tester? Nie je práca príliš monotónna?
- Na túto pozíciu som nastúpil pred necelým rokom. Zatiaľ som nad očakávania spokojný. Zatiaľ som si vyskúšal vytváranie testov a skriptov a dokumentáciu. Pre projekt Thameslink vykonávam hlavne testovanie na testovacom okruhu, vytváram skripty a, samozrejme, o tom musím písať protokoly. Aj keď som sa ako dieťa veľmi nehral s vláčikmi, asi pre každého chlapa je zaujímavé voziť sa po skutočnej dráhe so 400-tonovým, 243-metrovým vlakom s celkovým výkonom 6,5 megawatu. Takže moja práca je často aj koníčkom a napĺňa ma.
Vybavuje sa vám nejaká zaujímavá udalosť spojená s vašou prácou?
- Naša centrála je v Berlíne a v Braunschweigu a projekty sú roztrúsené po celkom svete, takže sa dosť cestuje. To už je zábavné samo osebe. Človek spozná veľa zaujímavých miest a ľudí. Veľmi intenzívny zážitok bol, keď mi dovolili riadiť Thameslink vlak. Na prvýkrát to bolo síce iba 50 kilometrov za hodinu, ale bola to sila. Potom pre test 100 kilometrov za hodinu bolo zábavnejšie, ale už menej stresujúce. Celkom som bol napätý, keď sme pre účely kalibrácie odometrie testovali maximálnu rýchlosť Thameslink vlaku. Maximálna rýchlosť vlaku je 160 kilometrov za hodinu, maximálna rýchlosť testovacieho okruhu na rovinkách 160 kilometrov za hodinu, no v oblúkoch len 150. Kedže šesť kilometrov dlhý okruh nie je veľa, maximálnou rýchlosťou sa dá ísť pár sekúnd, inak hrozí vykoľajenie. Rušňovodiči na okruhu sú skúsení, a tak sa nič nestalo nám, vlaku ani okruhu.