S deťmi sa treba o zmenách rozprávať

Vždy chcela pomáhať ľuďom, a preto sa stala detskou psychologičkou. Počas svojej praxe sa stretla s rôznymi prípadmi. Najčastejšie riešila ťažkosti spojené s učením a správaním dieťaťa.

Akú máte prax a čomu sa venujete teraz?

– Momentálne som matkou na plný úväzok, takže v praxi zažívam na vlastnej koži obdobie vzdoru, odúčanie od plienok či korigovanie správania dieťaťa v boji o formičky na pieskovisku. Pred materskou dovolenkou som pracovala s deťmi (a ich rodičmi) vyše sedem rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S akými problémami sa na vás môžu rodičia obrátiť?

– Najčastejšie ide o ťažkosti spojené s učením a správaním dieťaťa, ktoré bývajú často prepojené. Následne posudzovanie školskej zrelosti, ťažkosti v adaptácii na prostredie školy či škôlky, osobnostné ťažkosti, ťažkosti vo výchove, problematika šikanovania. V podstate s akýmkoľvek problémom, ak majú dôveru to riešiť. V prípade potreby zapájame do riešenia problémov ďalších odborníkov, najčastejšie špeciálnych pedagógov, neurológov či pedopsychiatrov.

SkryťVypnúť reklamu

Prebiehajú zápisy do škôlok. Čo by malo dieťa ovládať pred nástupom?

– Zaradenie dieťaťa do škôlky je z môjho pohľadu dôležité v procese socializácie. Je stresujúce pre dieťa, ako aj pre matku. Často si obaja poplačú, ale po uplynutí adaptačného obdobia by sa mala situácia ustáliť k spokojnosti oboch strán. Je smutné, aj z môjho pohľadu ako matky, že sú kapacity škôlok obmedzené a dieťa nemá možnosť vstúpiť do kolektívu, zostáva s matkou či iným dospelým v domácom prostredí. Je viditeľný rozdiel u detí, ktoré chodia do predškolského zariadenia od troch rokov alebo od piatich. Pred vstupom do škôlky je dobré sa s dieťaťom o tom rozprávať, pripravovať ho na to. Ak je možné, využiť dni otvorených dverí v škôlkach, resp. navštevovať herne či iné zariadenia, kde začne dieťa fungovať v interakcii s deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

A čo vstup prváčikov do základných škôl, kedy dieťa pustiť do prvej triedy a kedy s tým počkať?

– Vstup do školy je pre dieťa a aj rodičov veľkou životnou udalosťou, ale aj istou formou záťaže. Psychológ posudzuje stav školskej zrelosti a pripravenosti na túto záťaž v troch oblastiach. Reč samotnú by som chcela zdôrazniť, pretože mám pocit, že počet detí s poruchami reči stúpa, a je veľmi dôležité, aby rodič tieto poruchy riešil s logopédom najneskôr rok pred vstupom do školy. Reč je veľmi úzko prepojená s myslením dieťaťa, chybná výslovnosť niektorých hlások môže sťažiť nadväzovanie sociálnych kontaktov, v školskom prostredí sa môže premietnuť do porúch učenia.

Druhou oblasťou, ktorú sledujeme, je citová zrelosť. Dieťa by malo byť schopné sa v istej miere odpútať od rodiča a schopné sa citovo adekvátne adaptovať na prípadné neúspechy v škole. Do tretice, sociálna zrelosť, pod ktorou rozumieme potrebu dieťaťa stýkať sa s deťmi, schopnosť podriadiť sa autorite či sledovať záujmy a ciele kolektívu.

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, školská zrelosť a pripravenosť sa posudzuje komplexne, s ohľadom na celkovú osobnú anamnézu dieťaťa, a teda vrátane zdravotného stavu. Nezrelosť v jednej z troch oblastí, ktoré som spomenula vyššie, zasahuje aj do ďalších dvoch oblastí. Vtedy je vhodné zvážiť odklad školskej dochádzky.

Môžu samotní rodičia nejakým spôsobom pomôcť k tomu, aby mali zrelšie dieťa?

– V podstate áno, aj keď školská zrelosť je odvodená od zrenia centrálnej nervovej sústavy samotnej, takže vek šesť rokov nie je náhodný. Rodičia môžu rozvíjať jednotlivé schopnosti a dispozície dieťaťa, či už hravou formou, alebo dokonca v bežných životných situáciách. Napríklad pamäťové schopnosti podnecuje pexeso. Môžeme párovať ponožky, ktoré sme oprali, čím sa dieťa učí rozlišovať podobné a rovnaké. Existujú pracovné zošity pre deti predškolského veku aj mladšie deti, s úlohami pre rozvoj rozvoj písania a kreslenia. Nie je však vhodné dieťa zámerne drilovať, aby nezaostávalo za rovesníkmi. Takýto tlak sa môže opäť odraziť na výkone a pohode dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žilina

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 981
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 6 794
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 120
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 776
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 234
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 823
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 623
  8. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu