ČADCA. „Všeobecne možno konštatovať nárast plochy rizikových oblastí, ale ich presné určenie je ťažko z našich poznatkov klasifikovať,“ informovala regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Čadci Xénia Lukáčová.
Čo sa týka kliešťovej encefalitídy, alebo laicky povedané kliešťového zápalu mozgu – toto ochorenie je zaradené medzi infekčné vírusové ochorenia. Vírus napadá mozog a mozgové blany. Inkubačná doba kliešťovej encefalitídy býva 1 – 2 týždne, prípadne aj mesiac. Prenášajú ho infikované kliešte, ale dostať ho môžete aj konzumáciou tepelne neupravených mliečnych výrobkov - kozieho a ovčieho syru, spracovaných z infikovaného mlieka.
Nakazili sa z ovčieho mlieka
„Prevenciou proti encefalitíde je konzumácia tepelne upravených výrobkov a očkovanie. Základné očkovanie sa skladá z 3. dávok, ktoré sa v zimných mesiacoch aplikujú v očkovacej schéme – prvá dávka, druhá dávka 1-3 mesiace po prvej a tretia dávka päť až dvanásť mesiacov po druhej dávke,“ informovala Lukáčová. Dodala, že tesne pred nastupujúcou sezónou aktivity kliešťov sa môže použiť aj zrýchlená očkovacia schéma a pri tomto očkovaní sa druhá dávka podá už o 14 dní po prvej dávke a tretia dávka 5-12 mesiacov po 2.dávke. Pričom dva týždne po druhej dávke je miera ochrany nad 90 percent. „V roku 2014 sme evidovali ochorenia kliešťovej encefalitídy, v roku 2013 bolo 5 sporadických prípadov tohto ochorenia,“ konštatovala regionálna hygienička.
„Kliešte sa vyskytujú na celom Slovensku, ale nie všetky sú nosičom vírusu. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazené ojedinelo alebo vôbec nie. Endemické oblasti, teda oblasti s výskytom nakazených kliešťov, sú na Slovensku lokalizované predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V tejto oblasti zaznamenávame dlhoročne najvyššia chorobnosť na kliešťovú encefalitídu, aj keď je potrebné poznamenať, že na Slovensku nie je vysoký výskyt ochorení na kliešťovú encefalitídu. V posledných 10 rokoch sa výskyt ochorení pohyboval od 50 do 163,“ informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky Lenka Skalická.
Olej v žiadnom prípade nepoužívame!
Kliešť je schopný preniesť ochorenie na človeka, ak je zahryznutý 12 až 24 hodín. Preto je potrebné prehliadnuť si každý večer pred spaním celé telo. Zahryznutého kliešťa treba ihneď odstrániť, najlepšie vlhkým namydleným tampónom alebo kúskom namydlenej handričky - jemným tlakom a krúživým pohybom na kliešťa. Po niekoľkých minútach by sa mal pustiť. Ak sme tohto nebezpečného tvora predsa len prehliadli a zbadali sme ho, až keď nám už doslova „bije“ do očí, uchopíme ho čo najbližšie k hlave do pinzety a jemne vykývame. Olej v žiadnom prípade nepoužívame.
Krv z rozpučeného kliešťa je tiež veľmi nebezpečná, lebo sa môžeme infikovať drobnými oderkami na prstoch. Hoci Kysuce patria k oblastiam, kde je len sporadický výskyt kliešťov prenášajúcich kliešťovú encefalitídu, na druhej strane sa radia k oblastiam so zvýšeným výskytom kliešťov schopných prenášať Lymeskú boreliózu.