Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

MBK nestačil na Košice, ale porazil silný Lučenec

Basketbalová nadstavba 1.ligy mužov v skupine o 1.-8. miesto pokračovala cez víkend deviatym a desiatym kolom. MBK ŽU Žilina hral doma s mužstvami z čela tabuľky, Košicami a Lučencom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: MBK ŽU ŽILINA)

MBK ŽU Žilina – Slávia TU Košice 71:93 (14:27, 28:46, 71:93)

Body Žiliny: Rožánek 20, Merešš 18, Podhorský 10, Moravčík 10, Piták 4, Biňovský 4, Slavík 3, Futo 2. Za Košice najviac Mustapič 21, Baldovský 16, Curtis 13. Trestné hody: 14/12 – 30/14. Fauly: 22 – 18. Trojky: 5 – 7. Rozhodovali: Doušek, Bartoš, Dula. 80 divákov. Štvrtiny: 14:27, 14:19, 18:24, 25:23.

V základnej časti súťaže MBK ŽU porazil doma Košice 83:83, ale teraz prišlo do Žiliny úplne iné košické mužstvo. V kádri sa vymenilo šesť hráčov, pribudli dvaja Američania, dvaja Chorváti, trénerské duo posilnil „konzultant“, bývalý reprezentačný tréner František Rón. Košice sa už pripravujú na extraligu...

Sobotňajší duel bol vyrovnaný iba úvodných päť minút, vtedy domáci tím naposledy viedol (12:11). Nasledovala 14-bodová šnúra hostí, v nej strelecky dominoval Američan Curtis Košice hrali rýchlejšie, dôraznejšie bránili, po získaných, či doskočených loptách okamžite nasledoval ich rýchly protiútok. Rozdiel v kvalite bol zrejmý.

Ale Žilinčania bojovali a trikrát sa im podarilo Košice pribrzdiť v rozlete a zabrániť debaklu. Medzi 16.-18.minútou z 18:39 znížili na 24:39, medzi 24.-26.minútou z 34:57 na 42:59 a poslednú desaťminútovku vyhrali 25:23. Tréner Košíc A. Czako: „Výsledok ukázal, že na Žilinu sme sa pripravili dobre. Vo výsledku sa premietla kvalita a šírka našej lavičky.“ Domáci tréner J. Bučák: „Košice prišli ako favorit a počínali si tak od začiatku do konca. So zahraničnými posilami sú niekde inde, ako ostatné prvoligové tímy.“

MBK ŽU Žilina – MBK Lučenec 95:93 (25:27, 44:44, 71:63)

Body Žiliny: Podhorský 19, Rožánek 19 (5 trojok), Merešš 17, Futo 16, Biňovský 8, Piták 6, Slavík 6, Moravčík 3, Beňadik 1. Za Lučenec najviac Jones 39 (!), Živkovič 21. Trestné hody: 23/17 – 32/22. Fauly: 27 – 20. Päť faulov: 22.min. Tarabus, 34. Beňadik, 36. Futo. Trojky: 10 – 11.Rozhodovali: Doušek, Bartoš, Dula. 50 divákov. Štvrtiny: 25:27, 19:17, 27:19, 24:30.

Domáce mužstvo „zaspalo“ úvod, po štyroch minútach prehrávalo 3:11, v 7. min. dokonca 9:20. Malo však výborný záver úvodnej štvrtiny, Merešš, Futo a Podhorský zmazali stratu. Druhá desaťminútovka mala takmer rovnaký priebeh, Lučenec opäť „ušiel“ (v 14. min 31:42), MBK ŽU do prestávky kontroval. V 2. polčase už domáci tím postupne nadobúdal hernú i číselnú prevahu, a po trojkovej kanonáde Rožánka a Futa vyhrával necelé tri minúty pred koncom 91:74!

Akoby sa však zľakol víťazstva, hráčom sa nedarilo udržať loptu a napätie zvýšili aj rozhodcovia niekoľkými problematickými verdiktami. Hosťom naopak vyšiel záverečný nátlakový vabank a štyri sekundy pred koncom mohli aj vyrovnať, ale ich najlepší hráč a strelec Jones netrafil ani jeden trestný hod! Odrazenú loptu doskočil Podhorský a cenné víťazstvo zostalo doma!

Tréner J. Bučák: „ Zápas mal obojstranne prvoligovú úroveň, bol vyrovnaný, dramatický, v záverečnej zápletke sme dokázali udržať víťazstvo. Hráči si ho za prístup, nasadenie v celom priebehu, zaslúžili“