RAJECKÉ TEPLICE. Kroniku mesto vedie od roku 1975. Jej poslaním je zvečniť pre budúce generácie to, čo nemôžu zachytiť súhrnné dejiny. „Robili by sme veľkú chybu, keby sme prácu, činnosť, boj s premnohými ťažkosťami, ktorý viedli a vedú naši statoční a pracovití ľudia po dedinách i mestách, nechávali zapadnúť prachom a nezachytávali ich v kronikách ako poučné dokumenty pre budúce generácie. Naši usilovní ľudia si zaslúžia, aby sme písali ich dejiny, dejiny ich práce a námahy,“ píše sa v úvode kroniky mesta.
Prvým kronikárom bol riaditeľ školy
Prvým mestským kronikárom bol Jozef Ziman, učiteľ a riaditeľ Základnej školy v Rajeckých Tepliciach. Menovaný bol 27. decembra 1974. „Profesor Ziman veľmi dobre poznal dejiny mesta a vlastnil i dokumentáciu histórie Rajeckých Teplíc. Neskôr sme začali dopisovať ďalšie časti. Mesto malo niekoľkých kronikárov, momentálne sa ale o túto funkciu delí celé kultúrne oddelenie,“ povedal Marián Veselický, referent oddelenia kultúry a vzdelávania.
Nie je to jednoduché
Trochu z povinnosti, ale do veľkej miery aj z nadšenia pridávajú záznamy i fotografie do kroniky každý štvrťrok. Ich práca nie je jednoduchá. O živote v meste musia písať stručne a pravdivo. „Vzhľadom na to, že funkcie máme kumulované, kronike sa venujeme vtedy, keď je na to čas. Archív máme, a tak informácie na nás počkajú. Históriu čerpáme hlavne z novín, ktoré mesto vydáva. Návrh kronikárskeho záznamu sa predloží na pripomienkovanie a schválenie mestskej rade.“
Voľakedy kroniku zapĺňali aj s kresbami a písaná bola ručne perom plneným dokumentačným atramentom, ktorý nemožno zmazať. Mesto sa už ale prispôsobilo požiadavkám modernej doby a aktuálne kroniku vpisuje priamo do textového dokumentu. „Často za nami chodili študenti a v knižnici si robili výpisky z kroniky. Trvalo im to však veľmi dlho. Spravili sme preto digitálnu podobu kroniky, všetko sa prácne prepisovalo. A teraz si už každý môžu vyhľadať pasáž, ktorú potrebuje a ktorá ho zaujíma,“ dodal Veselický.
Zverejňujú ju na internete
Kronika ešte nie je na stránke mesta zverejnená celá. V súčasnosti na webe nájdete textové časti od roku 1975 do roku 2012. Prečítať si tam môžete mnoho zaujímavých faktov o rode Thurzovcov. Kroniku zaplnili aj zaužívané zvyklosti obyvateľov mesta a ich spomienky na život.
„Ľudia žili svojsky. Teraz povieme, že žili v biede a drine. Áno, z terajšieho pohľadu by to bolo tak, ale vtedy to ľudia necítili. Mysleli, že to inak byť nemôže, boli zvyknutý na spôsob života takého, aký bol, inak si ho ani predstaviť nevedeli. A preto cítili sa šťastnými, veselými. Bola to taká veselá bieda. Tá kultúra, ktorú mali, im stačila. Načo hodiny. Mali slnko, bolo ráno a bol večer. Večer s ránom sa striedali. Ráno ich budil kohút, večer zapadajúce slnko ukončovalo ich celodenné lopotenie, to im stačilo, to boli ich hodiny.“