Lekári spolu so sestrami opäť zvolali brífing pred Fakultnou nemocnicou s Poliklinikou v Žiline. Žiadajú, aby sa situácia pacientov na internom oddelení začala riešiť.
ŽILINA. Vo Fakultej nemocnici s Poliklinikou v Žiline v stredu prebieha stretnutie všetkých predsedov lekárov zo Slovenska.
V rámci neho predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský informoval o súčasnom stave v nemocnici.
„Včera námestník Adam Hochel zložil funkciu. Či to bolo dobrovoľné alebo inak, to je už druhá vec. V každom prípade pre nás sa týmto situácia nemení. Situácia pacientov na internom oddelení sa týmto nijako nevyriešila. Trváme na našej požiadavke, aby sa vyvodila zodpovednosť voči celému vedeniu nemocnice. Lekári, ktorí dali výpovede trvajú na tom, aby sa začala riešiť situácia pacientov na internom oddelení,“ povedal.
Ani rekonštrukcia situáciu nezmení
Ďalej pokračoval, že plánovaná rekonštrukcia situáciu v nemocnici nezmení. „Ani rekonštrukcia okien ani balkónov, ktorá bude z rezervy vlády realizovaná, nevyrieši to, že pacienti žilinského kraja nemajú dostatok lôžok. A že lekári, ktorí sa chcú o pacientov adekvátne starať, nemajú kde pacientov prijímať. Ani nariadenie riaditeľa, aby pacientov neprijali alebo ich skorej prepúšťali domov, problém hospitalizovaných nevyrieši. Práve preto sme dnes tu a práve preto dali lekári výpovede, aby o pacientov interného oddelenia bolo adekvátne postarané.“
Visolajský vyzýva riaditeľa nemocnice, aby začal rokovania s lekármi.
„Bola by obrovská škoda pre pacientov, aby o týchto lekárov Žilina prišla. Reálne to hrozí. A keď nadíde čas, lekári odídu bez ohľadu na to, či za nich bude alebo nebude náhrada. Dnes sme tu preto, aby sa tak nestalo,“ dodal Visolajský.
Štrnásť lekárov žilinskej nemocnice podalo výpovedeČítajte
Odchodom hrozia aj sestry
Po lekároch hrozí, že odídu aj zdravotné sestry. "Vedenie nemocnice dostalo 2. marca 2015 na stôl 50 nesúhlasov s vytváraním nadčasov. Podali ich sestry traumatologického oddelenia a centrálnej Jednotky intenzívnej starostlivosti. Pretože tie nadčasy narástli do astronomických čísel 200 až 260 hodín,“ povedala Monika Kavecká, predsedníčka Odborového združenie sestier a pôrodných asistentiek.
Podľa nej je situácia sestier nepriaznivá, pretože pracujú vo vysoko stresovom prostredí a nemajú adekvátny čas na oddych a relax.
„Rozhodli sa to riešiť v zmysle platnej legislatívy. K dnešnému dňu sa nechcem vyjadriť k výpovediam sestier. Vedenie doposiaľ s nimi nerokovalo. Rokovala s nimi iba námestníčka pre ošetrovateľstvo, ktorá im nepodala adekvátne spôsoby riešenia a sestry s ňou už rokovať nechcú. Jedna z požiadaviek sestier je odstúpenie námestníčky pre ošetrovateľstvo doktorky Porúbčanskej,“ dodala Kavecká.