Komíny rodinných domov bude po novom kontrolovať len odborník. Vyplýva to z novely zákona, ktorú 18. februára schválila vláda.
REGIÓN. Štatistiky za posledné desaťročie zaznamenávajú prudký vzostup požiarov. V januári tohto roku zasahovali hasiči v žilinskom regióne pre požiare súvisiace s vykurovaním dvanásťkrát. Novela zákona o ochrane pred požiarmi by mala počet zásahov znížiť.
„V roku 2005 bolo 270 požiarov rodinných domov a v rokoch 2013 až 2014 ich bolo 780. Je aj na zamyslenie, či 50- eurová suma za kontrolu a čistenie komína stojí za ľudský život alebo zhorenie domu za niekoľko stotisíc eur,“ povedal Milan Deák, prezident Komory kominárov Slovenska.
Komíny budeme čistiť aspoň raz ročne
Majitelia domov budú povinní zabezpečiť kontrolu komína odborníkom aspoň raz ročne. Novela zákona upravuje a dopĺňa práva a povinnosti právnických osôb, fyzických osôb a podnikateľov v súvislosti s inštaláciou a prevádzkovaním takzvaných požiarno-technických zariadení.
„Časové limity sú stanovené podľa druhu paliva a výkonu spotrebiča. Komíny na pevné palivo do 50 kilowattov je nutné čistiť raz za štyri mesiace. Spotrebiče na plynné palivo treba kontrolovať raz ročne, ak ide o komín s vložkou. Komín bez vložky je nutné kontrolovať dvakrát ročne,“ povedal Peter Huliak z Komory kominárov Slovenska a cechmajster Žilinského kraja.
Sadze nahromadené v zbernej časti komínového prieduchu sa musia vyberať pri každom čistení komína. Lehotu čistenia upravuje prevádzkový predpis. „Vyčistenie komína záleží od znečistenia komína a ďalších faktorov, ako je prístup k čistiacim otvorom, prípadne od prístupu ku komínovej hlave. Boli sme pri komínoch ktoré sme odkontrolovali a vyčistili za 20 minút, ale boli prípady keď sme sa pri komíne zdržali aj 8 hodín a viac.“
Cena za vyčistenie komína sa odvíja od druhu komína a paliva. „Pokiaľ hovoríme o cene pravidelne kontrolovaného komína, pre fyzické osoby sa cena pohybuje medzi 10 až 30 eur podľa druhu paliva, výšky komína a priemeru. Na cenu má vplyv aj doprava pracovníkov.“
Na kontroly dohliada samospráva
Za zabezpečenie čistenia komínov zodpovedá majiteľ objektu. Dohľad nad dodržiavaním požiarneho zákona vykonáva vo firmách a u podnikateľov štátny požiarny dozor. Za požiarnu ochranu v obci je zodpovedný starosta.
„Kontroly, či obyvatelia dávajú čistiť a kontrolovať komíny, sa vykonávajú sa rámci preventívnych protipožiarnych kontrol. Tie sa vykonávajú podľa plánu, minimálne raz za 5 rokov, spravidla v jarných mesiacoch a prípadné následné kontroly na jeseň,“ povedal Peter Harcek, starosta obce Lopušné Pažite.
Obec Kotešová vykonáva pravidelne kontroly komínov rodinných domov väčšinou v zimných mesiacoch. „Kontroly vykonávame minimálne jedenkrát za dva roky prostredníctvom dvojčlennej hliadky, ktorá sa skladá z príslušníkov Dobrovoľného hasičského zboru. O vykonaných kontrolách bol vždy spísaný záznam, ktorý je v kópii uložení aj na Obecnom úrade v Kotešovej," povedal Peter Mozolík, starosta obce Kotešová. Ďalej pokračoval, že vzhľadom na novelizáciu zákona táto problematika bude povinná zo strany samotných občanov. „Musia jasne vedieť v prípade požiaru alebo poistnej udalosti preukázať, že kontrolu komína a vykurovacieho telesa im vykonala odborne spôsobilá osoba, a to jedenkrát ročne, o čom bude vystavený certifikát," dodal.
Pomoc pri hľadaní kominára ponúka web
Kominára si obyvatelia môžu vyhľadať podľa lokalít na webovej stránke Komory kominárov Slovenska.
„V Žilinskom kraji evidujeme 26 kominárskych firiem, z tohto počtu je 21 členov Komory kominárov Slovenska. Komora vytvorila webovú stránku, na ktorej si môže každý občan vyhľadať kominára v odkaze nájdi svojho kominára podľa obce či okresu, ktorý zastrešuje danú obec,“ dodal Peter Huliak. Občan má však aj právo vybrať si iného kominára. Stránka pokrýva svojimi službami celú republiku.
Autor: JS