ROSINA. Farský kostol v Rosine bol postavený v 1645, jeho história ale siaha až do 13. storočia. Zasvätený je sv. Kataríne Alexandrijskej, panne a mučenici. Na mieste, kde dnes stojí farský kostol, stál kedysi drevený kostolík so štyrmi zvonmi.
„Dnešný kostol je veľmi zaujímavá stavba, ktorá prešla niekoľkými rekonštrukciami. Počas posledných prác na kostole bola vynovená vonkajšia fasáda chrámu, vymenila sa strecha, zadovážil sa nový obetný stôl a pribudli aj krištáľové lustre,“ povedal Stanislav Vnuk, farár v Rosine. Keďže patrónka farnosti Katarína bola mučeníčka, pilastre sfarbili do červena, čím kostol získal osobitý ráz.
Kostol zdobia aj mnohé sochy
Farár Vnuk zdôraznil, že jednou z najvzácnejšou pamiatok v kostole je socha Sedembolestnej Panny Márie. „Na oltár ju dal premiestnil môj predchodca, farár Rašovec. Predtým sa nachádzala v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie na začiatku obce.“
Do rosinského kostola priviezli aj sochy zo zatopeného kostola v Riečnici, sochy zobrazujú svätého Imricha a svätého Ladislava a uhorských kráľov. „Vzácna je aj drevená socha Božského srdca Pána Ježiša, ktorú veriaci ukryli počas minulého režimu, aby nebola zničená, u saleziánov.“
Po rekonštrukciách sa konala v roku 2012 posviacka chrámu. „V rosinskej farnosti pôsobím zatiaľ len krátko. Po preložení do Rosiny mi tvrdili, že kostol nikdy nebol posvätený. 7. júla 2012 preto posvätil kostol žilinský biskup Tomáš Galis.“
Súčasťou posviacky bolo aj pomazanie nového obetného oltára. „Do oltára vložili relikviu svätej Terézie Margity. Keďže je kostol zasvätený Kataríne a do oltára vložili relikviu inej svätice, oltár je zasvätený všetkým svätým.“
Na pamiatku tejto významnej udalosti obec vytvorila kalendár s fotografiami interiéru kostola. „Tento deň sa zapísal do pamäti všetkých Rosinčanov a každoročne si ho pripomíname počas letných hodov. Minulý rok bolo na oslavách malé pohostenie a koncert kvarteta Adventure Strings.“
Fresky na klenbe kostola zhotovil Jozef Hanula
Obnovou prešli aj fresky známeho akademického maliara Jozefa Hanulu. Jeden zo zaujímavých výjavov sa nachádza v chrámovej lodi. Vyobrazené je na ňom Božské srdce Ježišovo, ktoré sa zjavuje svätej Margite Alacoque.
„Pre veriacich to znamená, že každý prvý piatok v mesiaci pristupujú ku spovedi a svätému prijímaniu. Ježiš dal Margite prisľúbenie, že kto vykoná pobožnosť deväť po sebe nasledujúcich prvých piatkov, nezomrie bez toho, aby sa nedostal do neba.“
Keďže na chóre je miesto pre spevácky zbor, Hanula na klenbu nad chórom vyobrazil sediacu Pannu Máriu uprostred anjelov hrajúcich na strunových nástrojoch. „Na chóre sa nachádza organ, ktorý je kultúrnou pamiatkou. Už 20 rokov liturgiu sprevádza spevácky zbor Sursum Corda. Nepôsobí len ako chrámový zbor, svojimi vystúpeniami spestruje aj rôzne kultúrne podujatia.“
Pod kostolom sa nachádzala krypta. Počas prác na novej podlahe bol vstup do nej zabetónovaný. „V niektorých kostoloch sa krypty otvárajú, ľudia sa tam schádzajú a modlia za zomrelých. Veriaci tvrdia, že aj pod hlavným oltárom sa nachádza krypta. Možno sa nám ju raz podarí otvoriť,“ dodal Stanislav Vnuk, farár v Rosine.
Autor: JS