Súbor Kolárovičanky má bohatú tradíciu. Kolárovické piesne sa na pódium dostali po prvýkrát v roku 1975. Súbor je rodinne založený. Spievajú v ňom dievčatá s mamami a babkami.
KOLÁROVICE. Spevácky súbor v jeho počiatkoch viedol učiteľ Cyril Hlavoň. „Pripravoval aj mladú generáciu na folklórne vystúpenie a festivaly až do roku 1986. Znovuobnovenie folklórnej speváckej skupiny Kolárovičanky nastal v roku 2002 pri príležitosti osláv 690. výročia písomnej zmienky o obci. 10. výročie vzniku sme oslávili spolu so 700-ročnicou našej obce,“ povedala Jozefa Šupíková, vedúca folklórnej speváckej skupiny Kolárovičanky.
Dnešná zostava súboru účinkuje od Vianoc 2006 pri rôznych tradičných i slávnostných príležitostiach, ktoré sa v obci konajú počas celého roka. „Skupina má 13 členiek od 15 do 72 rokov. Pri rôznych príležitostiach, napríklad na vystúpeniach v Kapure, Jánošíkových dňoch v Terchovej či na Javorníckych ozvenách vo Hvozdnici, keď potrebujeme aj chlapov či staršie členky, súbor sa rozrastie aj na 20 členov.“
V skupine vystupujú matky s dcérami
K láske k folklóru sú v Kolároviciach deti vedené od malička. „O folklór sa zaujímajú najmä tí mladí, ktorých rodičia k nemu vedú. Preto aj v našej folklórnej skupine sú mladé dievčatá s mamami a babkami. Mne je folklór blízky vo všetkom. Aj keď sme nemali hmotné bohatstvo, naši rodičia nás štyri deti viedli k spevu a hudbe. Otec obidvom bratom kúpil harmoniky, na ktorých sa učili ako samoukovia a všetky stretnutia širokej rodiny sa niesli spevom a muzikou.“
Aj v materskej škole v Bytči - Hrabove, v ktorej Jozefa Šupiková učí už 40 rokov, deti privoniavajú k folklóru a dozvedajú sa o tradíciách a krojoch. „V školskom vzdelávacom programe s názvom Poznávame svet s babičkou sú zakomponované ľudové tradície. Deti sa tak učia poznávať tradičnú ľudovú kultúru v regióne počas celého roka.“
Spievajú doma i za hranicami obce
Súbor nacvičuje jedenkrát týždenne v bývalej škole, ktorá bola zrekonštruovaná práve na tieto účely. Počas svojho pôsobenia získali už niekoľko ocenení.
„Na súťažnej folklórnej prehliadky dedinských folklórnych skupín Nositelia tradícií sme sa v roku 2009 umiestnili na druhom mieste, v roku 2011 sme získali cenu starostu Súľova a v roku 2012 sme dostali návrh na postup do krajského kola. Nezúčastnili sme sa ho však, pretože sme spievali našej mladej členke na svadbe.“
Kolárovičanky vystupujú na domácej pôde, za sebou už majú aj mnoho vystúpení za hranicami obce. „Snažíme sa hľadať pôvodné piesne z Kolárovíc a tie naším spevom podávať ďalej. Šesťkrát sme sa zúčastnili Javorníckych ozvien vo Hvozdnici. Vystupovali sme i v Štiavniku, v Bytči, na Hradných dňoch v Hričovskom Podhradí či v Kotešovej na Cyrilo-metodských dňoch. V zahraničí sme zatiaľ nevystupovali. Ale čo nebolo, môže byť,“ dodala Jozefa Šupíková.