REGIÓN. "Najviac práce mali posýpače na oravských cestách, kde spotrebovali 5646 ton posypového materiálu na 50.297 km ciest. Na Kysuciach sa krajská správa ciest postarala o 23 373 km, na ktorých použila 2764 ton inertného a chemického materiálu, horné Považie si vyžiadalo 5969 ton posypového materiálu na 34 182 km ciest, Turiec 4084 ton na 35 422 km a v Liptove pracovníci zimnej údržby spotrebovali najviac materiálu, a to 7337 ton na 42 060 km," skonštatoval riaditeľ odboru dopravy Úradu ŽSK Ivan Mokrý.
Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja podľa neho zabezpečuje zimnú údržbu komunikácií, mostov a spevnených plôch posypom a odhŕňaním snehu, k čomu využíva 115 sypačov s radlicami, 17 traktorov s radlicou, 24 nakladačov, 8 snehových fréz a 10 nákladných vozidiel. "Stará sa nielen o 1373,7 km ciest II. a III. triedy, ale aj o 479,1 km štátnych ciest I. triedy a 17,6 km rýchlostnej cesty R3 na základe zmlúv o údržbe. Tohtoročná sezóna si vyžiadala aj personálne posilnenie. Aktuálne správa ciest zamestnáva 245 vodičov, čo predstavuje oproti minulému roku nárast o 55 zamestnancov. Táto zmena priniesla možnosť pohotovejších zásahov a rýchlejších služieb," zdôraznil Mokrý.
Hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Lenka Záteková doplnila, že výhodou pre obyvateľov samosprávneho kraja je online systém, vďaka ktorému môžu na webových stránkach kraja zistiť, kde presne cestári upravujú komunikácie. Údaje sa aktualizujú každé dve minúty, zobrazujú polohu vozidiel a taktiež informáciu o tom, či vozidlo práve zhŕňa, posýpa alebo stojí.
Podľa predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára je táto možnosť ďalším krokom vpred pri plnení záväzkov ŽSK ako otvoreného kraja. "Online inovácie stále napredujú a našou úlohou je zlepšovať život obyvateľom a využívať tieto novinky v ich prospech. Je dôležité, aby sme poskytovali aktuálne informácie. A najmä v zimnom období, ktoré prináša mnoho nebezpečenstiev na cestách, sledovali situáciu a dbali na okamžitú reakciu," dodal Blanár.