REGIÓN. Internetová stránka reprezentuje obec a prináša návštevníkom dôležité informácie. Obce za ich vznik zaplatia nemalé peniaze.
Ceny za web sú rôzne
Vytvorenie obecnej webovej stránky stálo Dolnú Tižinu 296,30 eura. Stráňavy doteraz do webu investovali zhruba 800 eur, Čičmany 200 eur, Lietava 300 eur a posledná verzia stránky Terchovú stála približne 400 eur.
Cena sa odvíja od dizajnu a celkových funkcií webu. „Obecné webstránky robíme v cene 495 eur. Súčasťou základného balíka je úprava grafickej šablóny pre požiadavky obce, novinky, fotogaléria, jazyková verzia, vyhľadávanie, mapa stránok, interaktívna google mapa obce, štýlovanie stránky pre tlač, zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok,“ povedal Matúš Harmaňoš zo spoločnosti, ktorá sa zaoberá tvorbou webu. V cene základného balíka je i školenie.
Obce vychádzajú z finančných možností. „Cena web stránky bola 960 eur. Samozrejme, že sú krajšie redakčné systémy, ale aj cenovo náročnejšie. Pri tvorbe bola podmienka nielen cena, ale aj to, aby systém zodpovedal požiadavkám štandardov pre informačné systémy verejnej správy,“ povedal Slavomír Kalma, správca internetovej stránky Rajca.
Dizajn ušijú na mieru
Prioritou obcí je, aby bola prehľadná a jednoduchá. „Zvyčajne od nás požadujú redizajn zastaranej stránky bez redakčného systému. Chcú si web upravovať a dopĺňať samostatne a prispôsobiť ho mobilným zariadeniam,“ povedal Matúš Harmaňoš.
Vytvorenie stránky trvá dva až tri týždne. Obec si môže vybrať z viacerých vzorov. „V ponuke máme viac ako 6000 šablón, ktoré môžeme prispôsobiť. V prípade záujmu navrhneme originálnu grafiku,“ dodal Matúš Harmaňoš.
Požiadavky sa menia
Obec Terchová má vlastnú webstránku od roku 2000. Jej požiadavky na web sa postupne menili.
„Zo začiatku sa stránka nemenila, bola statická. Neskôr sa dopĺňali povinné a aktuálne informácie. Dnes je zo stránky dôležitý informačný portál s rôznymi funkciami pre návštevníkov, občanov a vedenie obce,“ povedal Milan Laurenčík, starosta obce Terchová.
Zmenami prešla aj internetová stránka Rajca. „Mesto má svoju webstránku od roku 2005. Keďže nám pôvodný redakčný systém nevyhovoval, vytvorená bola nová webová stránka. Systém umožňuje jednoduchým a rýchlym spôsobom upravovať obsah webu podľa našich požiadaviek,“ povedal Slavomír Kalma.
Užívateľom umožňuje jej prezeranie vo všetkých internetom dostupných zariadeniach od stolných počítačov až po mobily.
Obsah aktualizujú priebežne
Informácie na stránku dopĺňa správca. „Obec si spravuje stránku sama prostredníctvom zamestnanca, ktorý rieši aj prípadné technické problémy. Obsah stránky je aktualizovaný denne,“ povedala Alica Hodásová z Obecného úradu Nededza.
Správca webu dopĺňa aktuálne informácie, objednávky, faktúry, zmluvy a aktualizuje elektronickú úradnú tabuľu. „V súčasnosti pracujem na novom dizajne webovej stránky obce. Verím, že do mesiaca bude stránka s novou grafikou a možnosťami. Bude prehľadnejšia a ponúkne omnoho viac informácií ako doteraz,“ povedal Ján Buchta, správca internetovej stránky Dolná Tižina.
Obecná stránka Stráňav je aktualizovaná podľa požiadaviek, minimálne jedenkrát za týždeň. Čičmany nové informácie pridávajú podľa potreby niekedy aj denne. Rajec pridáva správy každý deň. „Za sekciu kultúry zodpovedá mestské kultúrne stredisko a za zvyšok správca,“ povedal Slavomír Kalma.
O Zlatom erbe obce nevedia
Obec sa so svojou stránkou môže zapojiť do súťaže Zlatý erb. Každoročne ju vyhlasuje spoločne Únia miest Slovenska a občianske združenie eSlovensko. Jej hlavným cieľom je podporiť informatizáciu slovenských samospráv.
Zo Žilinského kraja sa v minulom roku do súťaže zapojila jedna obec. Dôvodom je malá informovanosť. „Som starostom iba od minulého roka a zatiaľ sme sa do tejto súťaže nezapojili. Ani som nevedel, že existuje taká súťaž,“ povedal Milan Laurenčík.
Zlatého erbu sa pravidelne zúčastňujú mestá Žilina, Bytča i Rajec. „Do súťaže sa zapájame. No vzhľadom na to, že súťažíme v kategórii miest, nemáme šancu sa presadiť medzi mestami ako je Bratislava, Prešov či Banská Bystrica,“ povedal Slavomír Kalma. Dodal, že by bolo vhodné zmeniť kritériá posudzovania, aby aj menšie mestá mali šancu sa presadiť.